Η χρυσή αλλαγή του Χουάν Κάρλος Καρσέδο, ο μοναδικός Κύπριος που έπαιξε για λογαριασμό της Πάφος FC ήταν αυτός που έκρινε τον πρώτο ημιτελικό του Κυπέλλου ανάμεσα σε Πάφος FC και Απόλλωνα.
Ο Μάριος Δημητρίου μπήκε στο παιχνίδι στο 69ο λεπτό και στο 85ο με ένα πολύ όμοπρφο γκολ χάρισε τη νίκη με 2-1 στην Πάφος FC.
Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Καρσέδο πήρε προβάδισμα πρόκρισης ενόψει και της ρεβάνς του ΑΛΦΑΜΕΓΑ σε εφτά βράδια.
Για να φτάσουμε στο γκολ του Δημητρίου, έπρεπε η Πάφος FC να προηγηθεί με γκολάρα του Πέπε και ο Απόλλωνας να ισοφαρίσει με τον Μαλεκκίδη.
Το τελευταίο λόγο όμως τον είχε ο Μάριος.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Ρους (69′ Δημητρίου), Γκολντάρ, Μποτσκάι, Πέπε, Ντράγκομιρ, Βαλακάρι (46′ Ναμ), Τάνκοβιτς (69′ Τζάτζα), Κοντρέρας (46′ Μπρούνο), Ζάιρο.
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Κανέ, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Τζάτζα, Ναμ, Νταλίνια

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμμπεργκ, Εκπολό, Πέρετζ (59′ Σπόλιαριτς), Σάντος, Μαλεκκίδης (46′ Κοστάκε), Γιούρτσεβιτς, Χάμπος (83′ Μπακένγκα), Νταρίκουα, Φιλιώτης (70′ Πεϊμπέρνς), Κολ (83′ Αρτεάν), Μάρκες
Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Σέλβικ, Άδωνη, Πειμπέρνς, Σαγκάλ, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Αρτεάν, Βαλμπουενά, Κοστάκε, Μπακένγκα

Έναρξη αγώνα…
8′
Πρώτη καλή προϋπόθεση στο παιχνίδι. Ο Μπότσκάι έκλεψε από τον Φιλιώτη, έδωσε στον Ζάιρο στην περιοχή, δεν έκανε καλό κοντρόλ και βγήκε και τον πρόλαβε ο Λέοπυβενμπεργκ.
9′ Σουτ του Ζάιρο, η μπάλα σταμάτησε σε συμπαίκτη του, τον Τάνκοβιτς.
11′ Κίτρινη κάρτα στον Κολ για δυνατό φάουλ στον Ντράγκομιρ. Ο Αργεντινός συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό και χάνει τον επαναληπτικό.
14′ Ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Ζάιρο από αριστερά πέρασε τον Σάντος, έκανε την σέντρα αλλά ο Κοντρέρας δεν έβαλε την προβολή όπως θα ήθελε καθώς ήταν υπό πίεση.
18′ Κίτρινη κάρτα στον Πέρετζ για χτύπημα εκτός φάσης στον Κοντρέρας.

28′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Πάφος FC με ασύλληπτη γκολάρα του Πέπε. Ο Τάνκοβιτς έστρωσε στον Πορτογάλο ο οποίος με εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στο παραθυράκι του Λέουβενμπεργκ.

35′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Απόλλωνας. Ο Μάρκες βρήκε χώρο, κινήθηκε ωραία, έδωσε στον Μαλεκκίδη αριστερά ο οποίος με συρτό δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ίβουσιτς.

40′ Κίτρινη στον Φιλιώτη για δυνατό μαρκάρισμα στον Κβίντα.
45′ ΤΡΙΑ ΤΑ ΛΕΠΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΜΟΥ

46′
Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα Μπρούνο και Ναμ αντί των Κοντρέρας και Βαλακάρι.
46′
Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Μαλεκκίδη ο Κοστάκε.
51′ Μπαλιά του Μπρούνο με στόχο τον Ζάιρο, κοντραρε η μπάλα και κατέληξε στον Λέουβενμπεργκ.
53′ Ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Ζάιρο στην περιοχή του Απόλλωνα γύρισε, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
59′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Στην θέση του Πέρετζ πέρασε ο Σπόλιαριτς.
63′ Σέντρα του Μπρούνο από δεξιά, η μπάλα κατευθείαν στα χέρια του Λέουβενμπεργκ.
68′ Κεφαλιά του Ζάιρο πάνω από τα δοκάρια.
69′ Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα Τζάτζα και Δημητρ΄λιου αντί των Τάνκοβιτς και Ρους.
70′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Πεϊμπερνς στην θέση του Φιλιώτη.
83′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Αρτεάν και Μπακένγκα, έξω Χάμπος και Κολ.
85′ ΓΚΟΛ. 2-1. Παίρνει εκ νέου προβάδισμα η Πάφος FC. Ο Μάριος Δημητρίου πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο και με ωραίο σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λέουβενμπεργκ.