Η ΑΕΚ πέτυχε σπουδαία νίκη απέναντι στην Ομόνοια με 2-0 και την ξεπέρασε στους 6 βαθμούς αφήνοντας την και μαθηματικά εκτός της «μάχης» του τίτλου, αφού υπερτερεί στην ισοβαθμία.
Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες δεν είχαν τελικές παρά μόνο προυποθέσεις με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λόπες στο 49’ και Τόνγκια στο 65’ χάρισαν με τα γκολ τους τρεις βαθμούς στην ομάδα της Λάρνακας.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Τόνγκια (78′ Κάσας), Σολ (78′ Σάντος), Φαράζ (69′ Μάμας), Λόπες (69′ Γκιούρτσο), Γκαρσία, Μιλίσεβιτς, Γκάμα (71′ Ναούμ), Πονς, Ρομπέρζ
Στον πάγκο: Ερερίν, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Καπτούμ, Ενρίκες, Σάντσες, Ντίμερς

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Μίλετιτς, Παναγιώτου, Χαμάς, Μάθιους, Κούσουλος (69′ Αλιούμ), Μπασιρού, Χάμπος (69′ Κασάμα), Σίμιτς (77′ Κακουλλής), Σεμέδο, Στεπίνσκι (46′ Μπάκιτς)
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Ψάλτης, Σιπριάνο, Λέζιακς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
4′
Πολύ ωραία ενέργεια από τον Σεμέδο που πέρασε τον Ρομπέρζ και έκανε το γύρισμα αλλά δεν υπήρχε κανείς για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.
13′ Παιχνίδι κατοχής στα πρώτα λεπτά, με δυνατές μονομαχίες μέχρι στιγμής.
14′ Ο Σίμιτς έκλεψε και βγήκαν 3 εναντίον 2 οι παίκτες της Ομόνοιας, ο Σεμέδο πήρε τη μπάλα αλλά τον πρόλαβε ο Ντιουνκού.
27′ Μπαλιά του Γκαρσία, ο Σολ έπιασε από κοντά την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
31′ Ωραία ενέργεια και γύρισμα του Ντιουνκού αλλά δεν πρόλαβε να σπρώξει κάποιος τη μπάλα στα δίχτυα.
37′ Στο έδαφος ο Σίμιτς μετά από κτύπημα του Γκάμα. Δεν έδωσε φάουλ ο διαιτητής και συνεχίστηκε το παιχνίδι.
45′ Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.