Ο Εθνικός Άχνας αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο  α’ μέρος, στο δεύτερο 45λεπτο έφτασε στην ολική ανατροπή κόντρα στην Καρμιώτισσα επικρατώντας με 4-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 8η αγωνιστική του β’ ομίλου.
Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το γκολ του Κατσαντώνη στο 20ο λεπτό να τους χωρίζει, με τον Κύπριο στάικερ να κάνει το 1-0 με σκαστή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ντούμπια.
Στην επανάληψη, ωστόσο, το σύνολο του Μαρίνου Σατσιά έφερε «τούμπα» το παιχνίδι. Πρώτα ισοφάρισε στο 59’ με τον Μεσγκίντα και στο 76’ έγραψε το 1-2 με γκολ του Μάριου Ηλία και στο 85’ ο Μπίκερ «κλείδωσε» με το 1-3. Το τελικό 1-4 πέτυχε ο Ιωαννίδης στο 90+4’.
Κάπως έτσι, ο Εθνικός Άχνας ανέβηκε στους 43 βαθμούς και την 10η θέση, ενώ η Καρμιώτισσα παρέμεινε στην 11η με 32.

Καρμιώτισσα (Χαραλάμπους): Σπόλιαριτς, Γκραντινάρου, Μαλόνε, Πάβλοβετς (83′ Παντελή), Κοβάσεβιτς, Νεοφύτου, Ψύχας (58′ Ουεσλάτι), Τσουκαλάς, Θεοδώρου (69′ Ρόσι), Ντούμπια (83′ Ματθαίο), Κατσαντώνης.
Στον πάγκο: Βιολάρης, Άντος, Μελετίου, Μιχαήλ, Αγγελή,, Χαραλάμπους, Αριστείδου.

Εθνικός (Σατσιάς): Παναγή, Σπιρόφσκι, Περατικός, Πεχλιβάνης, Μεσγκίντα, Μπίκερ, Αρτυματάς, Μπέκερ (55′ Μ. Ηλία), Στυλιανού, Καμπρέρα (73′ Ιωαννίδης), Χριστοφή (55′ Ντράζιτς).
Στον πάγκο: Σταυρινού, Ντε Ιριόντο, Κ. Ηλία, Λίπσκι, Νικολάου, Ιωάννου, Περδίος, Αγγελόπουλος.

Στο όριο καρτών: Μαλόνε, Γκραντινάρου, Τσουκαλάς, Ουεσλάτι, Χαραλάμπους (2) / Λίπσκι (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Κατσαντώνης (20′) / Μεσγκίντα (59′), Μ. Ηλία (76′), Μπίκερ (85′), Ιωαννίδης (90+4′)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
5′ Κίτρινη στον Πεχλιβάνη.
7′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ψύχα πάνω από τα δοκάρια.
17′ Σουτ του Χριστοφή, μπλοκάρει ο Σπόλιαριτς.
20′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Κατασταντώνης με σκαστή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ντούμπια ανοίγει το σκορ.
31′ Γύρισμα του Πεχλιβάνη, πέφτει και μαζεύει ο Σπόλιαριτς.
41′ Ο Πάβλοβετς αποκρούει στη γραμμή το πλασέ του Στυλιανού.
44′ Κίτρινη στον Σπιρόφσκι.

ENΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
54′ Ο Ψύχας σύγκλινε έκανε και το σουτ όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.
55′ Ντράζιτς και Μ. Ηλία εντός, Χριστοφή και Μπέκερ εκτός.
57′ Δοκάρι για τον Εθνικό σε σουτ του Περατικού.
58′ Ο Ουεσλάτι αντικαθιστά τον Ψύχα.
59′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Μεσγκίντα ισοφαρίζει με συρτό σουτ από το ύψος του πέναλτι.

63′ Πλασέ του Κατσταντώνη, λίγο έξω.
69′ Ρόσι αντί Θεοδώρου.
73′ Ιωαννίδης και Νικολάου εντός, Καμπρέρα και Πεχλιβάνης εκτός.
76′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Μ. Ηλία φέρνει «τούμπα» το ματς! >

83’ Ματθαίου και Παντελή αντί Ντούμπια και Πάβλοβετς.
85′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Μπίκερ με φοβερό σουτ δίνει…αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+4′ ΓΚΟΛ 1-4. Ο Ιωαννίδης διαμορφώνει το τελικό σκορ.