Η ΑΕΛ επικράτησε του Οθέλλου στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» με 3-2, για την 9η αγωνιστική των πλέι οφ του β’ ομίλου του πρωταθλήματος, σ’ ένα ματς που έκανε τα εύκολα… δύσκολα. Η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε με 3-0 στο ημίχρονο με γκολ των Παπαφώτη, Μορέιρα και Ανδρέου, ωστόσο ο Οθέλλος ανέβασε κατά πολύ την απόδοσή του στο β’ ημίχρονο, πέτυχε δύο γκολ με Χριστοδούλου και Κατσιατή ενώ είχε ευκαιρίες ακόμη και για να ισοφαρίσει! Η ΑΕΛ δεν ήταν το ίδιο καλή στο δεύτερο μέρος σε σχέση με το πρώτο, κατάφερε ωστόσο εν τέλει να πάρει τη νίκη.

ΑΕΛ: Ανέστης, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου, Παπαφώτης (69′ Νεοφύτου), Σέρνιτς, Σιλβέστρος (69′ Χριστοδούλου), Μίντσεφ (80′ Μόρσεϊ), Τζάλμα, Θεμιστοκλέους (29′ Μορέιρα), Κα (69′ Παναγή)
Στον πάγκο: Oλιβέιρα, Μορέιρα, Μαρς, Μόρσει, Μακρής, Κολιάς, Ζαχαρία, Νεοφύτου, Κάνο, Χριστοδούλου, Γενεθλίου, Παναγή
ΟΘΕΛΛΟΣ: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Χριστοδούλου (88′ Κυριάκου), Mπραμπίγια (72′ Ιωάννου), Σανγκαρέ (46′ Σούτο), Κατσιατής, Ανάνγκ, Πιχ (46′ Χατζηπασχάλης), Κορίνους (46′ Καστάνας)
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Μαλλούρη, Κ.Κυριάκου, Σούτο, Καστάνας, Χατζηπασχάλης, Παυλή, Σλάβικ, Μαισουράντζε, Μιτσής, Ιωάννου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μεντόγεβιτς / Ανάνγκ, Χριστοδούλου
ΣΚΟΡΕΡ: 12′ Παπαφώτης, 30′ Μορέιρα, 45+3′ Ανδρέου / 76′ Χριστοδούλου, 82′ Κατσιατής

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
3’ Σουτ του Θεμιστοκλέους, έξω.
7’ Πλασέ του Μίντσεφ στην περιοχή, απέκρουσε ο Παναγιώτου.
12’ 1-0: Με σουτ ο Παπαφώτης ανοίγει το σκορ!
22’ Σουτ του Κα, μόλις έξω.
29′ Αποχώρησε τραυματίας ο Θεμιστοκλέους, στη θέση του ο Μορέιρα.
30’ 2-0: Ένα λεπτό μετά την είσοδό του στο ματς, ο Μορέιρα με σουτ εντός περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
40’ Ο Κατσιατής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώνεται καθώς υποδείχθηκε ως οφσάιντ ο Σαγκαρέ που του έδωσε την πάσα. Επικυρώνεται η απόφαση από το VAR.
44’ Ο Σανγκαρέ περνάει τον Ανέστη, πλασάρει αλλά ο Φραντζής έκοψε λίγο πιο μπροστά απ’ τη γραμμή!
45+3’ 3-0: Σκοράρει και ο Ανδρέου, με πλασέ στην περιοχή!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΤΕΛΙΚΕΣ: 7-5 (4-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-2
ΚΑΤΟΧΗ: 58-42%

51’ Σουτ του Ναρντίνι στην περιοχή, μόλις έξω.
65′ Καλό σουτ του Χριστοδούλου, διώχνει σε κόρνερ ο Ανέστης.
68′ Σουτ του Κατσιατή, δύσκολη απόκρουση από Ανέστη.
72′ Σουτ του Σταμούλη, έξω.
76′ 3-1: Μειώνει ο Οθέλλος με σουτ του Χριστοδούλου.
77′ Σουτ του Ναρντίνι από καλή θέση, έξω.
79′ Κεφαλιά του Ναρντίνι από κοντά, μεγάλη απόκρουση του Ανέστη.
82′ 3-2: Μειώνει περισσότερο ο Οθέλλος με δυνατό σουτ του Κατσιατή στην περιοχή!
90+4′ Σουτ του Ναρντίνι, αποκρούει ο Ανέστης!