Σε διάστημα 17 λεπτών έβαλε τρία γκολ. Μέχρι το 24ο λεπτό το σκορ ήταν στο 3-0 και αυτά τα τρία γκολ ήταν αρκετά για να βάλουν ξανά την ΑΕΚ σε τροχιά επιτυχιών κόντρα στην Πάφος FC και να την διατηρήσουν ζωντανή στην υπόθεση τίτλος.
Με το 3-0 η ομάδα της Λάρνακας πλησίασε στον έναν βαθμό την κορυφή και το ΑΠΟΕΛ και περιμένει το παιχνίδι της Κυριακής στο ΓΣΠ για να δει που θα την βγάλει η αγωνιστική.
Η Πάφος FC μετά το τραγικό α’ μέρος, ανέβηκε στην επανάληψη, έχασε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν έβαλε το γκολ που θα την έβαζε ξανά στην διεκδίκηση του ματς.
Τα γκολ που έκριναν την αναμέτρηση ήρθαν από τον Κβίντα (αυτογκόλ), Σολ και Πονς.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού (80′ Σάντσες), Λέδες, Τόνγκια (80′ Καπτούμ), Σολ (55′ Λόπες), Φαράζ (55′ Ντίμερς), Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Γκάμαμ (64′ Ναούμ), Πονς, Ρομπέρζ
Στον πάγκο: Ερερίν, Τόμοβιτς, Τρισκόφσκι, Λόπες, Καπτούμ, Σάντος, Ενρίκες, Σάντσες, Ναούμ, Γκιούρτσο, Μάμας, Ντίμερς

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Μελούσο (38′ Μποτσκάι), Κβίντα, Γκολντάρ, Μπρούνο, Κανέ (59′ Τζάτζα), Ζάιρο (46′ Κοντρέρας), Ρους (80′ Δημητρίου), Τάνκοβιτς (59′ Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Πέπε
Στον πάγκο: Γιοσιποβιτς, Μποτσκάι, Δημητρίου, Βαλακάρι, Κοντρέρας, Αμπντουσαλάμοφ, Τζάτζα,  Μιχαήλ, Νταλίνια, Βαλακάρι

Παρατηρητής: Δημητρίου Βασίλης

7′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΚ. Ο Λέδες εκτέλεσε το φάουλ και ο Κβίντα με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

18′ ΓΚΟΛ. 2-0. Ο Φραν Σολ με κεφαλιά πετυχαίνει δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ.

24′ ΓΚΟΛ. 3-0. Πετυχαίνει και τρίτο γκολ η ΑΕΚ. Ο Πονς βρέθηκε στο ύψος της περιοχής και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

32′ ΚΑΤΟΧΗ ΜΠΑΛΑΣ: ΑΕΚ 26%-ΠΑΦΟΣ FC 64%
38′
Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφος FC. Στην θέση του Μελούσο πέρασε ο Μποτσκάι.
ΤΕΛΟΣ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Αλλαγή για την Πάφος FC. Έξω ο Ζάιρο, μέσα ο Κοντρέρας.
49′ Ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Κβίντα έπιασε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ο Πίριτς.
55′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Μέσα Λόπες και Ντίμερς, έξω Σολ και Φαράζ.
62′ Απειλεί η Πάφος FC. Ο Κοντρέρας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
79′ Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Τζάτζα μετά από ωραία κίνηση έπιασε το σουτ, απέκρουσε ο Πίριτς και στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Κβίντα από κοντά έφυγε έξω.
90′ Πλασέ του Τζάτζα από κοντά, απέκρουσε ο Πίριτς.