Με τον Πάνο Κατσέρη στο αρχικό σχήμα, η Λοριάν ήταν η μεγάλη νικήτρια, στο ντέρμπι της Βρετάνης, αφού επικράτησε 2-1 στην έδρα της Ρεν και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη.

Πολύ καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο η Λοριάν δεν δέχτηκε ιδιαίτερη πίεση από τους γηπεδούχους που είχαν μεν 11 τελικές, αλλά μόνο τρεις στην εστία, με τον Εμβογκό και στις τρεις περιπτώσεις να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα να μπλοκάρει τη μπάλα στα σουτ των Καλιμουεντό και Ντουέ. Ο Πάνος Κατσέρης αγωνίστηκε ως δεξιός μπακ-χαφ, έχοντας ως αποστολή να περιορίσει τη δράση του Ντουέ.
Στην επανάληψη η Λοριάν κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη οργανωμένη επιθετική προσπάθεια με τον Αφρικανό Μπάμπα στο 59ο λεππτό, το έκτο του τέρμα σε ισάριθμα παιχνίδια με τη νέα του ομάδα. Στη συνέχεια πέρασε στη θέση του ο νεαρός Κρουπί και ήταν εκείνος που στο 90ο λεπτό έγραψε το 0-2, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ δύο λεπτά αργότερα ο Γκουιρί.