Ούτε στην Κολωνία έκανε… στάση το «τρένο» της Μπάγερ Λεβερκούζεν, στον δρόμο προς τον φετινό τίτλο!

Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο κέρδισε με 2-0 την ομώνυμη ομάδα και πήγε στο +10 από την δεύτερη Μπάγερν Μονάχου, 10 αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της Bundesliga.

Οι «τράγοι» έμειναν με 10 παίκτες από το 13ο λεπτό του αγώνα, μετά την απευθείας κόκκινη κάρτα και την αποβολή του Τίλμαν, με την χρήση VAR. Για να έρθει και το 0-1, μετά το ημίωρο, με τον Φρίμπονγκ να βρίσκει δίχτυα για τρίτη φορά στα τέσσερα τελευταία ματς και να φτάνει συνολικά τα οκτώ γκολ για τις «ασπιρίνες» στο πρωτάθλημα!

Η Κολωνία έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σουτ του Ανταμιάν από τα επτά μέτρα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Χραντέτσκι, στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και δη στο 51’.

Και, αφού δεν έγινε το 1-1, ακολούθησε το 0-2, με τη Λεβερκούζεν να κλειδώνει, ουσιαστικά, το «τρίποντο» στο 71’, χάρη στο ένατο τέρμα του Γκριμάλντο στη Bundesliga!

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν έτσι τα 34 συνεχόμενα επίσημα παιχνίδια χωρίς ήττα, κρατώντας τους γηπεδούχους στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.