H πρώτη νίκη του ΑΠΟΕΛ στα πλέι οφ είναι γεγονός.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» επικράτησαν 1-0 της Πάφος FC στο ΓΣΠ, ξέφυγαν εφτά βαθμούς από τον Άρη και περιμένουν.
Το χρυσό γκολ της νίκης πέτυχε με εντυπωσιακό τρόπο ο Ντιεμερσί Ντογκαλά στο 8ο λεπτό.
Ο Κογκολέζος κοίταξε δεξιά, κοίταξε αριστερά, δεν είδε στήριγμα, αποφάσισε να πάει μόνος ανάμεσα σε τρεις, τα κατάφερε, βγήκε τετ-α-τετ με τον Ίβουσιτς και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Το ΑΠΟΕΛ με τη νίκη αυτή έκανε άλλο ένα βήμα προς τον τίτλο, το πιο σημαντικό μέχρι το επόμενο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Ζέφτε, Βιγιαφάνες (55′ Μεχρί), Τσεπάκ, Σούσιτς, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (74′ Εφραίμ), Σαρφό (74′ Σατσιάς), Ντογκαλά (68′ Γουίλσον), Δώνης (55′ Κβιλιτάια)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Σιπριάνο, Καραμανώλης, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουίλσον, Κβιλιτάια, Μαϊόλι, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Μεχρί

Πάφος FC: Ίβουσιτς, Μελούσο, Γκολντάρ, Μπρούνο  (67′ Τζάτζα), Μποτσκάι (46′ Βαλακάρι), Ικόκο (87′ Τουμάσι), Ρους  (46′ Κβίντα), Κοντρέρας, Τάνκοβιτς, Ναμ (80′ Αμπντουσαλάμοφ), Πέπε
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κβίντα, Κανέ, Αμπντουσαλάμοφ, Τζάτζα, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Τουμάσι, Ντράγκομιρ, Νταλίνια

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
2′
Σουτ του Ντογκαλά έξω.
7′
Σουτ του Μποτσκάι, η μπάλα χτύπησε στον Σούσιτς και έφυγε κόρνερ.
8′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Απίστευτη ενέργεια από τον Ντογκαλά μετά από κλέψιμο και πάσα του Σαρφό. Δεν είχε στήριγμα απέναντι σε τρεις αμυντικούς αλλά με εξαιρετική κίνηση ελευθερώθηκε και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

15′ Ο Ρους προλαβαίνει την μπάλα στην περιοχή πριν από τον Δώνη και διώχνει σε κόρνερ για το ΑΠΟΕΛ.
26′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Μετά από λανθασμένη έξοδο του Μπέλετς η μπαλα έφτασε στον Μπρούνο ο οποίος γύρισε στον Γκολντάρ που από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
30′ Σουτ του Πέπε, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Μπέλετς.
34′ Στο 55%-45% η κατοχή της μπάλας.
40′ Κίτρινη κάρτα στον Ρους για φάουλ στον Σαρφό με το οποίο ανέκοψε υποσχόμενη επιθετική ενέργεια.
42′ Σουτ του Τάνκοβιτς, σε ετοιμότητα ο Μπέλετς έπεσε και μάζεψε την μπάλα.
43′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ωραία κίνηση του Ζέφτε από αριστερά, έκανε το γύρισμα, ο Δώνης πε0ιασε το σουτ στη κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
45′ Κεφαλιά του Γκολντάρ στα χέρια του Μπέλετς.
Ένα λεπτό ο χρόνος των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Διπλή αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα Βαλακάρι και Κβίντα, έξω Μποτσκάι και Ρους.

48′ Επικίνδυνο γύρισμα του Μαρκίνιος, δεν μπόρεσε ο Δώνης από την θέση που βρισκόταν να μπει στην φάση.
55′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Μεχρί και Κβιλιτάια, έξω Βιγιαφάνες και Δώνης.

62′ Μπαλιά του Μπρουνο, δεν πρόλαβε ο Κοντρέρας να πιάσει την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε κατευθείαν έξω.
67′ Αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα ο Τζάτζα, έξω ο Μπρούνο.
68′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Γουίλσον, έξω ο Ντογκαλά.
73′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια από καλή θέση έστειλε τη μπάλα στον Ίβουσιτς.
74′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Σατσιάς και Εφραίμ, έξω Σαρφό και Μαρκίνιος.
77′ Σουτ του Βαλακάρι από μακριά, στα χέρια του Μπέλετς.
84′ Γύρισμα του Τζάτζα από αριστερά, έδιωξε με γροθιές ο Μπέλετς.
ΕΞΙ ΛΕΠΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ
90+1′ Το ανάποδο του Κοντρέρας έφυγε έξω.