Η ΑΕΛ νίκησε στο Αθλητικό κέντρο Κίτιον την ΑΕΚ με 6-1 και κατέκτησε το κύπελλο futsal για την σεζόν 2024-25. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού πανηγυρίζουν το νταμπλ αφού πήραν και το δεύτερο σερί πρωτάθλημα τους φέτος.
Τα γκολ για τους νταμπλούχους πέτυχαν οι Τσακανιάς, Χατζηγεωργίου και τέσσερα ο Φαμπρίτσιο ενώ για την ΑΕΚ σκόραρε ο Κουλουμπρής.

ΑΕΚ (Στυλιανού Α.): Ψηλογένης, Ομήρου, Κόκκινος, Σολτάδο, Ενρίκε.
Στον πάγκο: Καλαμαράς, Νικολάου, Κουππάρη, Ιακώβου, Βραχίμης, Παπασπύρου, Κουλουμπρής.

ΑΕΛ (Χαραλάμπους Χ.): Μιχαλίτσης, Τσακανιάς, Κρέκος, Ράφαελ, Φαμπρίτσιο.
Στον πάγκο: Αναστασιάδης, Σωκράτους, Κάντζο, Χατζηγεωργίου, Σάββα, Ριαλάς, Χριστοδούλου, Σκαρπάρης, Ανδρέου.

ΣΚΟΡΕΡ: 3’10” Κουλουμπρής/ 2’30” Τσακανιάς, 5′ Χατζηγεωργίου, 20′, 31′, 34′, 40′ Φαμπρίτσιο.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουππάρη, Ομήρου, Κόκκινος/ Κρέκος.

Έναρξη του μεγάλου τελικού…
2’30” ΓΚΟΛ 0-1.
Ο Φαμπρίτσιο έκανε το γύρισμα και ο αρχηγός της ΑΕΛ, Τσακανιάς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
3’10” ΓΚΟΛ 1-1. Άμεση απάντηση από την ΑΕΚ με τον Κουλουμπρή να ισοφαρίζει με δυνατό σουτ.
4′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, ο Χατζηγεωργίου αστόχησε από κοντά σε κενή εστία.
5′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Χατζηγεωργίου με άψογη εκτέλεση-τακουνάκι νίκησε τον Ψηλογένη και σκόραρε.
10′ Ο Κάντζο ήταν μόνος απέναντι από τον Ψηλογένη αλλά το τελείωμα του πέρασε μόλις έξω.
13′ Ο Ψηλογένης έριξε στον Κουλουμπρή, αυτός έκανε το σουτ αλλά ο Μιχαλίτης απέκρουσε.
14′ Νέο σουτ του Κουλουμπρή, από μακρινή απόσταση αυτή τη φορά αλλά ξανά ο Μιχαλίτσης αντέδρασε και έδιωξε με τα πόδια.
14’20” Διπλή απέκρουση του Μιχαλίτση με το πόδι και με το σώμα σε πλασέ του Παπασπύρου.
15′ Ο Ράφαελ έχει τραυματιστεί στο γόνατο μετά από μαρκάρισμα του Ενρίκε. Του παρέχονται οι πρώτες βοήθειες. Έχει σηκωθεί και πέρασε στον πάγκο για να αξιολογηθεί εάν μπορεί να συνεχίσει.
15’10” Κίτρινη στον Κρέκο.
17’50” Κίτρινη στον Κουππαρή για δυνατό μαρκάρισμα.
18′ Ο Χατζηγεωργίου έκανε από πλάγια θέση το πλασέ αλλά ο Ψηλογένης απέκρουσε.
20′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Χατζηγεωργίου έδωσε…έτοιμο γκολ στον Φαμπρίτσιο ο οποίος σκόραρε από κοντά.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…
Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
21′
Κίτρινη στον Ομήρου για φάουλ πάνω στον Κρέκο.
23′ Πλασέ από κοντά του Τσακανιά, απέκρουσε ο Ψηλογένης.
27′ Κίτρινη στον Κόκκινο για αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Κάντζο.
31′ ΓΚΟΛ 1-4. Ο Φαμπρίτσιο από κοντά μετά από λάθος του Κουλουμπρή, έκανε το πλασέ και πέτυχε το δεύτερο του γκολ στον τελικό.
– Υπάρχει μικρή καθυστέρηση εδώ και λίγα λεπτά για να διευθετηθεί ένα πρόβλημα με το παρκέ.
32′ Επαναρχίζει η αναμέτρηση.
34′ ΓΚΟΛ 1-5. Ο Φαμπρίτσιο σε κενή εστία δεν λάθεψε και πέτυχε χατ-τρικ.
38′ Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά.
39′ Κόκκινη στον Ιακώβου επειδή σταμάτησε με κράτημα τον Φαμπρίτσιο σε κενή εστία. Πέναλτι για την ΑΕΛ λόγω του ότι ήταν το 6ο φάουλ της ΑΕΚ.
39′ Απέκρουσε το πέναλτι του Φαμπρίτσιο ο Ψηλογένης με το πόδι.
40′ ΓΚΟΛ 1-6. Ο Φαμπρίτσιο σε κενή εστία ξανά σκοράρει και πετυχαίνει το 4ο του γκολ στον τελικό.