Μπορεί να δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη ο Απόλλωνας. Το σύνολο του Πάμπλο Ματσίν επικράτησε με 1-0 της ΑΕΖ στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» για την 6η αγωνιστική του β’ ομίλου, χάρη στη συνεργασία Κοστάκε-Μπακένγκα που προήλθαν από τον πάγκο. Ακυρώθηκε γκολ των φιλοξενουμένων στο 87’ λόγω οφσάιντ.
Οι γηπεδούχοι στο α’ μέρος ήταν καλύτεροι, έχασαν πολλές ευκαιρίες ωστόσο, δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίκτυα και το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.
Στην επανάληψη, η λύση για τους γαλάζιους ήρθε από τον πάγκο. Ειδικότερα, ο Μπακένγκα που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 65’, «πυροβόλησε» στο 72’  ανοίγοντας στο σκορ (1-0) με δυνατό διαγώνιο σουτ στην κλειστή γωνία του Μπέκερ, έπειτα από πάσα του Κοστάκε. Στο 87’ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Ιωσηφίδη, όμως το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με το 1-0 να μένει μέχρι το τέλος.
Με αυτή τη νίκη ο Απόλλωνας έφτασε τους 46 βαθμούς σπρώχνοντας παράλληλα την ΑΕΖ στον υποβιβασμό, αφού παραμένει στην τελευταία θέση με 17 βαθμούς.

Απόλλων (Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Εκπολό, Άδωνη (76′ Πεϊμπέρνς), Γιούρτσεβιτς, Αρτεάν (46′ Μάρκες), Κολ, Πέρετζ, Φιλιώτης (65′ Χάμπος), Βαλμπουενά (65′ Κοστάκε), Κρμέντσικ (65′ Μπακένγκα).
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Ποντικός, Σπόλιαριτς.

ΑΕΖ (Πέτροβιτς): Μπέκερ, Παστελλής, Γιαντάλ (77′ Ιωσηφίδης), Ε. Αντωνίου (77′ Χριστοφή), Σαρφό (70′ Χαραλάμπους), Σλόγκαρ, Σάντος (62′ Κλε), Σιφνέος (62′ Βάλντι), Ντιγκινί, Χρίστου, Σάμπο.
Στον πάγκο: Μιλοσάβλεβιτς, Στυλιανού, Κάστρο, Ντιομάντε, Ελευθερίου, Ρουΐζ, Γιούσουφ.

Στο όριο καρτών: Σάντος, Βαλμπουενά (2).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
5′ Σουτ του Αρτεάν, ο Μπέκερ έπεσε και απομάκρυνε.
7′ Ο Κρμέντσικ μπήκε στην περιοχή και επιχείρησε το σουτ που έφυγε άουτ.
10′ Ο Γιούρτσεβιτς έκανε το σουτ, ο Μπέκερ μπλόκαρε την μπάλα.
13′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Κρμέντσικ. Ο Τσέχος βγήκε απέναντι από τον Μπέκερ, ωστόσο το πλασέ του ήταν άστοχο.
24′ Σέντρα του Εκπολό, γύρισμα του Άδωνη και απομάκρυνση από την άμυνα του Οθέλλου.
33′ Κίτρινη στον Φιλιώτη.
38′ Kίτρινη στον Γιούρτσεβιτς.
42′ Φοβερή απόκρουση του Μπέκερ σε κεφαλιά του Γιαντάλ που άθελά του έστειλε την μπάλα προς την εστία της ομάδας του.
45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

Μάρκες αντί Αρτεάν.
49′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, στο τοίχος.
52′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Σιφνέο. Ο Σάντος έκανε τη σέντρα, ο Λέουβενμπεργκ έδιωξε λανθασμένο, η μπάλα έφτασε στον Σιφνέο αλλά η προσπάθειά του έφυγε άουτ.
56′ Σουτ στην κίνηση από τον Μάρκες, έξω.
62′ Ματόνγκο και Κλε εντός, Σιφνέος και Σάντος εκτός.
65′ Χάμπος, Κοστάκε και Μπακένγκα στις θέσεις των Φιλιώτη, Βαλμπουενά και Κρμέντσικ.
70′ Χαραλάμπους αντί Σαρφό.
72′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μπακένγκα με διαγώνιο σουτ στην κλειστή γωνία του Μπέκερ ανοίγει το σκορ. Πολύ όμορφο το γκολ του.
76′ Πεϊμπέρνς εντός, Άδωνη εκτός. Αναγκαστική η αλλαγή του Κύπριου αμυντικού.
77′ Ιωσηφίδης και Χριστοφή αντί Γιαντάλ και Αντωνίου.
84′ Ο Μάρκες εξ επαφής, αστοχεί σε κενή εστία. Τεράστια ευκαιρία.
85′ Κίτρινη στον Εκπολό.
87′ O Ιωσηφίδης έστειλε την μπάλα στα δίκτυα μετά την ασταθή απόκρουση του Λέουβενμπεργκ σε εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ακυρώθηκε για οφσάιντ.
90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.