Χάρη σε ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέρασε από το Μόναχο και την έδρα της Μπάγερν με σκορ 89-74, παραμένοντας σε τροχιά εξάδας!

Το ματς:

Η Μπάγερν μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με σύμμαχο την καλή της άμυνα προηγήθηκε με 6-0 στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα. Κάπου εκεί, η Μακάμπι Τελ Αβίβ ανέβασε στροφές και με πολυφωνία στην επίθεση έτρεξε ένα επιμέρους 12-2 για την προσπέραση (8-12) στο 6′. Με δέκα προσωπικούς πόντους από τον Μπολμάρο, οι Βαυαροί πέρασαν εκ νέου μπροστά στο σκορ (21-19), για να έρθουν οι φιλοξενούμενοι και με τρεις πόντους στο τελευταίο λεπτό κλείσουν το δεκάλεπτο στο 21-22.

Η δεύτερη περίοδος εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο, καθώς οι Ισραηλινοί ήταν εξαιρετικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, εκτοξεύοντας τη διαφορά μέχρι και στους 16 (30-46)! Σε αυτό το δεκάλεπτο, οι Γουέμπ και Μπλατ ήταν εκείνοι που τράβηξαν… κουπί, με τους Νίμπο και Ριβέιρο να προσθέτουν πολύτιμες λύσεις αμυντικά, με τη Μακάμπι να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με 48-35.

Η αντίδραση των Γερμανών ήρθε στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου με αντεπίθεση διαρκείας ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση του αγώνα. Με τους Μπολμάρο και Ιμπάκα να ηγούνται της επιστροφής και τους Έντουαρντς και Λούτσιτς να ακολουθούν από κοντά, το σύνολο το Πάμπλο Λάσο «ροκάνισε» τη διαφορά, κλείνοντας το δεκάλεπτο με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς (62-63).

Με την ψυχολογία στα ύψη, η Μπάγερν μπήκε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με κεκτημένη ταχύτητα και χάρη σε ένα γρήγορο 5-0 σερί, προσπέρασε μετά από ώρα για το 67-63 και το 69-65 στο 32′. Σε εκείνο το σημείο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ έδειξε… σημάδια ζωής και με δύο δίποντα των Μπόλντγουιν και Μπράουν έφεραν το ματς στα ίσα (69-69 στο 33′). Μάλιστα, ο δεύτερος, μαζί με τον Κλίβελαντ ηγήθηκαν της ανατροπής των φιλοξενούμενων και με διαδοχικά τρίποντα έστειλαν τη διαφορά στο +11 (69-80) στο 37′, φτάνοντας τελικώς στη νίκη με το τελικό 74-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 38-45, 62-63, 74-89.