Απόλλων με καρδιά…λιονταριού! Οι γαλάζιοι παραμένουν «ζωντανοί» για διάκριση κι Ευρώπη, καθώς προκρίθηκαν στα ημιτελικά του κυπέλλου με ανατροπή, επικρατώντας 2-1 της ΑΕΚ στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ».
Μόλις στο 8ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίκτυα. Συγκεκριμένα, σ’ εκείνο το λεπτό ο Σολ έδωσε κεφαλιά πάσα «πάρε-βάλε» στον Γκάμα που με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ (0-1).
Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν κι έφτασαν σχετικά νωρίς στην ισοφάρισε, καθώς ο Σάντος, στο 22ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας στην αντίπαλη περιοχή, έγραψε το 1-1, κι ενώ πρώτα ο Πίριτς είπε «όχι» δύο φορές στον Εκπολό.
Στο 62’ της επανάληψης, οι κιτρινοπράσινοι «άγγιξαν» το γκολ αλλά…δεν το αγκάλιασαν καθώς η κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς από κοντινή θέση, σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λέουβενμπεργκ. Κι αφού…γλίτωσαν από αυτό, οι γαλάζιοι βρήκαν το γκολ της ανατροπής και της πρόκρισης!
Στο 78’ ο Μπακένγκα βρήκε με εξαιρετικό γέμισμα τον Μάρκες ο οποίος δεν αστόχησε σε κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.
Κάπως έτσι, ο Απόλλωνας πήρε σπουδαία πρόκριση που τον αφήνει να ελπίζει σε τίτλο και Ευρώπη!

Απόλλων (Ματσίν): Λέουβενμπεργκ, Νταρίκουα, Εκπολό, Σιέλβικ, Μαλεκκίδης, Χάμπος, Κολ (86′ Σπόλιαριτς), Σάντος (60′ Σαγκάλ), Βαλμπουενά, Μάρκες, Κρμέντσικ (60′ Μπακένγκα).
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Άδωνη, Πεϊμπέρνς, Ποντικός, Γιούρτσεβιτς, Κοστάκε, Φιλιώτης.

ΑΕΚ (Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιούνκου, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ (46′ Τόμοβιτς), Κάσας (81′ Σάντος), Λέδες, Ντίμερς (81′ Τρισκόφσκι), Γκάμα (63′ Πονς), Φαράζ, Τόνγκια, Σολ (63′ Λόπες)
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Γκαρσία, Καπτούμ, Ενρίκες, Ναούμ, Μάμας.

Στο όριο καρτών: Αρτεάν, Σάντος, Βαλμπουενά / Σολ.

ΣΚΟΡΕΡ: Σάντος (22′), Μάρκες (78′) / Γκάμα (8′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κολ / Κάσας, Μπεν Σιμόν (προπονητής)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
4′ Σουτ του Τόνγκια, έπεσε και μπλόκαρε ο Λέουβενμπεργκ.
6′ Κεφαλιά του Μάρκες, άστοχη.
8′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Φαράζ έβγαλε τη σέντρα, ο Σολ έστρωσε με κεφαλιά πάσα στον Γκάμα που σούταρε από το ύψος του πέναλτι κι άνοιξε το σκορ.

15′ Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ, ο Πίριτς βγήκε και χωρίς πρόβλημα μάζεψε.
20′ Απευθείας εκτέλεσε φάουλ του Βαλμπουενά, άουτ.
22′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Εκπολό σε δύο φάσεις νικήθηκε από τον Πίριτς, ωστόσο ο Σάντος που…καραδοκούσε με σουτ εντός περιοχής, ισοφάρισε.

29′ Προβολή του Μάρκες, σε ετοιμότητα ο Πίριτς.
39′ Σουτ του Μάρκες, μπλοκάρει σταθερά ο Πίριτς.
40′ Kίτρινη στον Κάσας.
45′ Κίτρινη στον Κολ.
45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Δίκαιο το σκορ του α’ μέρους. Η ΑΕΚ άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση, ωστόσο ο Απόλλωνας μετά το γκολ που δέχθηκε ανέβασε στροφές και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Όλα είναι ανοικτά σ’ ένα πραγματικό ντέρμπι με καλό ρυθμό κι ένταση.

Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Τόμοβιτς αντί Ρομπέρζ.
52′ O Νταρίκουα επιχείρησε το σουτ, απέκρουσε ο Πίριτς.
57′ Ο Τόμοβιτς πραγματοποίησε το σουτ, η μπάλα έξω.
60′ Μπακένγκα και Σαγκάλ εντός, Κρέμντσικ και Σάντος εκτός.
61′ Τεράστια φάση για την ΑΕΚ. Ο Νταρίκουα απομάκρυνε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Κάσας κι αφού πρώτα ο Λέουβενμπεργκ έκανε την επέμβαση.
62′ Απίθανη χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους και πάλι. Ο Μιλίτσιβετς από κοντινή απόσταση, σε κενή εστία, έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.
63′ Πονς και Λόπες μέσα, Γκάμα και Σολ έξω.
67′ Ο Μπακένγκα πραγματοποίησε το διαγώνιο σουτ, έπεσε κι απομάκρυνε ο Πίριτς.
69′ Απελπιστικά άουτ το σουτ του Σαγκάλ.
75′ Γύρισμα του Μάρκες στην αγκαλιά του Πίριτς.
78′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Μπακένγκα με εντυπωσιακό γέμισμα βρήκε τον Μάρκες ο οποίος με κοντινή κεφαλιά έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του κι ανέτρεψε τα εις βάρος τους δεδομένα.

81′ Τρισκόφσκι και Σάντος αντί των Ντίμερς και Κάσας.
86′ Σπόλιαριτς μέσα, Κολ έξω.
90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2′ Μοναδική χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Ο Σάντος βγήκε απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ αλλά το πλασέ του πέρασε πάνω από την εστία.
90+3′ Κίτρινη στον Μπεν Σιμόν.