Ισόπαλο 1-1 το αποτέλεσμα στο «Αμμόχωστος» ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΖ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν σημαντικό βαθμό για τη «μάχη» που δίνουν για παραμονή στη κατηγορία.
Στο πρώτο μέρος δεν είχαμε ευκαιρίες αλλά μόνο δυνατά μαρκαρίσματα και κάποιες προϋποθέσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα ευτύχησε να προηγηθεί με τον Γιάνγκα στο 62’ αλλά η ΑΕΖ με τον Κλε ισοφάρισε στο 70’
Η ΑΕΖ πάει στους 16 βαθμούς και στην 12η θέση και η Νέα Σαλαμίνα στους 35 παραμένοντας στην 8η θέση.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Κονατέ (80′ Οφόρι), Νάρσινγκ, Μιγκελίτο (60′ Γιάνγκα), Ντουρμισάι, Μπεχαράνο, Κονέ (46′ Φερνάντες), Φράγκος (46′ Καρλίτος), Λέουκο (60′ Σεργίου), Γκουανίνι, Ντιακίτε.
Στον πάγκο: Μελίσσας, Ντάτκοβιτς, Κουζμάνοβιτς, Παπαγεωργίου, Προκοπίου, Βίκτωρος, Κατσιάρης.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Γιαντάλ (46′ Κλε), Ε. Αντωνίου, Ρόχα Σάντος (67′ Σαρφό), Κάστρο, Ρέινολντς, Ελευθερίου, Χατζηβασίλης (80′ Ρουίζ), Ντιγκινί, Χρίστου (67′ Παστελλής), Σαμπό.
Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Κ.Αντωνίου, Σλόγκαρ, Χριστοφή, Βάλντι, Σιφνέους, Ιωσηφίδης.

ΣΚΟΡΕΡ: 62′ Γιάνγκα/ 70′ Κλε.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκουανίνι, Φράγκος, Χριστοδούλου (προπ.)/Παστελλής, Χρίστου, Σαμπό, Ρέινολντς.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
11′
Κίτρινη στον Γκουανίνι για δυνατό μαρκάρισμα.
12′
Κίτρινη στον Παστελλή που βρίσκεται στον πάγκο για καθυστέρηση σε πλάγιο των γηπεδούχων.
14′ Κεφαλιά του Ντουρμισάι, μόλις έξω η μπάλα.
24′ Κίτρινη στον Φράγκο για φάουλ.
40′ Μέτριο παιχνίδι αφού δεν υπάρχουν φάσεις και καμία ομάδα δεν έχει καταφέρει να πάρει την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα.
43′ Ο Σάντος έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλά ο Κίσσας έδιωξε σε κόρνερ.
45′ Δύο λεπτά επιπλέον χρόνος…
45+2′ Κίτρινη στον προπονητή της Νέα Σαλαμίνας, Χριστόδουλο Χριστοδούλου για διαμαρτυρίες.
Τέλος πρώτου ημιχρόνου…

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
46′
Διπλή κίνηση από τον Χριστοδούλου. Έξω οι Φράγκος και Κονέ, μέσα οι Καρλίτος και Φερνάντες.
46′ Αλλαγή και για την ΑΕΖ. Έξω ο Γιαντάλ, μέσα Κλε.
53′ Κίτρινη στον Χρίστου για φάουλ στον Φερνάντες.
60′ Δύο αλλαγές για τους γηπεδούχους. Έξω ο Λέουκο λόγω τραυματισμού, μέσα ο Σεργίου. Εκτός πέρασε και ο Μιγκελίτο, εντός ο Γιάνγκα.
61′ Ο Χατζηβασίλης έπιασε τη κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
62′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Φερνάντες έδωσε στον Γιάνγκα ο οποίος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ.
64′
Κίτρινη στον Σαμπό για διαμαρτυρίες.
67′ Διπλή κίνηση για την ΑΕΖ. Έξω Χρίστου και Σάντος, μέσα Παστελλής και Σαρφό.
70′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Κλε πήρε τη μπάλα από αριστερά, σύγκλινε προς τα μέσα, έκανε το σουτ και νίκησε τον Κίσσα για την ισοφάριση.
78′
Κίτρινη στον Ρέινολντς.
80′
Αλλαγή για την ΑΕΖ, έξω ο Χατζηβασίλης μέσα ο Ρουίζ. Αλλαγή και για τη Νέα Σαλαμίνα έξω ο Κονατέ, μέσα ο Οφόρι.
90′ Οκτώ λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
90+2′ Ωραία ενέργεια του Ντιγκινί, απέκρουσε ο Κίσσας σταθερά.
90+5′ Ο Καρλίτος βρέθηκε εντός περιοχής, έκανε το σουτ αλλά ο Μιλοσάβλιεβιτς πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση.
90+9′ Τρομερή επέμβαση του Κίσσα σε σουτ του Ντιγκινί.