Η Μάνσφιλντ ήταν φυσικά το φαβορί στο εντός έδρας ματς ενάντια στη Χάρογκεϊτ, ωστόσο τίποτα δεν προμήνυε αυτό που ακολούθησε…

Βλέπετε, οι γηπεδούχοι ήταν 2οι στη βαθμολογία της League Two πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση και οι φιλοξενούμενοι 7οι, με μόλις δέκα βαθμούς να τους χωρίζουν.

Ωστόσο, η διαφορά στο γήπεδο ήταν πολύ μεγαλύτερη, με τη Μάνσφιλντ να θριαμβεύει με το εκκωφαντικό 9-2!

Ενδεικτικά, το σκορ ήταν ήδη 5-0 στο ημίχρονο και έγινε 6-0 στο 50’, με τη Χάρογκεϊτ να μαζεύει κάπως την κατάσταση με δύο γκολ σε δύο λεπτά (54’, 55’).

Ωστόσο, τρία ακόμα τέρματα μέχρι το 77’ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα, με τους νικητές να ισοφαρίζουν την κορυφαία τους επίδοση από το 1932.

Χατ τρικ για τους ”stags” σημείωσε ο Μπόατενγκ, με τα έντεκα γκολ που σημειώθηκαν συνολικά να αποτελούν ρεκόρ 13 ετών στην EFL.