Σε ένα μεγάλο ντέρμπι που τα είχε όλα, αντάξιο με ντέρμπι κορυφής, το ΑΠΟΕΛ νίκησε τον Άρη και ξέφυγε τρεις βαθμούς στην κορυφή μία αγωνιστική πριν το φινάλε της α’ φάσης του πρωταθλήματος Cyta.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» με 10 χιλιάδες φίλους τους στο πλευρό τους (9.700 εισιτήρια), επικράτησαν 1-0 και απέκτησαν προβάδισμα έναντι του αντιπάλου τους.
Το γκολ που έκρινε την μεγάλη αναμέτρηση το πέτυχε ο Ντιεμερσί Ντογκαλά στο 20ο λεπτό όταν πήρε μαγική ασίστ από τον Βιγιαφάνες, δεν λάθεψε μπροστά από τον Βαλέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Σούσιτς, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο (79′ Μεχρί), Βιγιαφάνες (88′ Σαρφό), Ντογκαλά (90+2′ Κρέσπο), Μαρκίνιος (79′ Δώνης), Κβιλιτάια (88′ Τομανέ)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον, Τσεπάκ, Κρέσπο, Σατσιάς, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Μεχρί, Δώνης

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Μουσούντα, Μπένγκτσον (80′ Σουμάνσκι), Κοκόριν, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα (80′ Σεμέδο), Στρούσκι (11′ Νίκολιτς), Ζοκε, Μοντνόρ (61′ Γκομίς), Ουρόσεβιτς
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Γκομίς, Μάτισικ, Σανέ, Νίκολιτς, Μπρόρσον, Σεμέδο, Σουμάνσκι

ΓΚΟΛ: 20′ Ντογκαλά
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Πέτροβιτς (9η), Κβιλιτάια, Μαρκίνιος, Ντογκαλά/ Μουσούντα, Καζού, Σουμάνσκι, Κοκόριν, Σουμάνσκι (3η)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Χριστοδούλου/Ουρόσεβιτς
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 9.700

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ
ΑΠΟΕΛ:
Τσεπάκ, Σούσιτς, Φαουάζ, Τομανέ (2), Πέτροβιτς (8).
ΑΡΗΣ: Βανά, Μπρόρσον, Σουμάνσκι (2), Ουρόσεβιτς, Μοντνόρ (5) Ζόκε, Μπράουν (7).

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
8′
Ζήτησε αλλαγή ο μέσος του Άρη Κάρολ Στρούσκι.

10′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνες, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
11′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Στην θέση του Στρούσκι πέρασε ο Νίκολιτς.

17′ Δείτε τον Σα Πίντο να δίνει οδηγίες:

18′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζέφτε, η μπάλα χτύπησε στο τείχος, στην επιστροφή έπιασε νέο σουτ ο Βιγιαφάνες με την μπάλα να σταματά στο σώμα του Μουσούντα.
Οι πορτοκαλί ζεστάθηκαν για τα καλά:

20′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνες έβγαλε απίστευτη ασίστ στον Ντογκαλά ο οποίος μόνος απέναντι στον Βανά δεν λάθεψε και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

23′
Κίτρινη κάρτα στον Μουσούντα για διαμαρτυρίες.
30′ Απειλεί ο Άρης. Ο Μαγιαμπέλα έπιασε ένα δυνατό σουτ από μακριά και ανάγκασε τον Μπέλετς σε δύσκολη απόκρουση.
39′ Κακό γύρισμα του Μουνσούντα προς τα πίσω, έτρεξε να εκμεταλλευτεί ο Κβιλιτάια αλλά τον πρόλαβε ο Βανά Άλβες.
40′ Κίτρινη κάρτα στον Πέτροβιτς για φάουλ στον Μπένγκτσον.
41′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίκολιτς, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μπέλετς.
44′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν σε γρήγορη αντεπίθεση τρεις με έναν, τελικός αποδέκτης ο Νίκολιτς ο οποίος μόνος απέναντι στον Μπέλετς, δεν κατάφερε να τον νικήσει.
45′ ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ.
45+1′ Κεφαλιά του Μαρκίνιος λίγο πάνω από τα δοκάρια.
45+2′ Κίτρινη κάρτα σε Κβιλιτάια (ΑΠΟΕΛ) και Καζού (Άρης) για επεισόδιο στον αγωνιστικό χώρο. Ο Καζού κλώτσησε την μπάλα στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ και δημιούργησε την ένταση.

Με το τέλος του α’ ημιχρόνου αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ Ανδρέας Χριστοδούλου ο οποίος ενεπλάκη σε επεισόδιο με τον Καζού.

46′
Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.
57′ Χωρίς καλή φάση στο β’ ημίχρονο.
58′ Κίτρινη κάρτα στον Ουρόσεβιτς για δυνατό φάουλ στον Σούσιτς.
61′ Αλλαγή για τον Άρη. Μέσα ο Γκομίς, έξω ο Μοντνόρ.
62′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Έγινε η σέντρα στην περιοχή, ο Ντβάλι έκανε την κεφαλιά-πάσα προς τον Ντογκαλά ο οποίος δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή.
67′ Ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μπένγκτσον έφυγε επικίνδυνα από δεξιά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Μπέλετς ήταν σε ετοιμότητα και πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ.
71′ Ανάποδο του Μπένγκτσον, δεν το έπιασε όπως ήθελε και η μπάλα έφυγε έξω.
73′ Γύρισμα του Μαρκίνιος από αριστερά, ο Κβιλιτάια δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και έδιωξε ο Ουρόσεβιτς.
75′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Μετά από φάουλ του Βιγιαφάνες και άστχοη έξοδο του Βανά, ο Ντβάλι έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα έξω.
79′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Μεχρί και Δώνης, έξω Ντάλσιο και Μαρκίνιος.
80′ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Έξω Μπένγκτσον και Μαγιαμπέλα, Μέσα Σουμάνσκι και Σεμέδο.

88′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Τομανέ και Σαρφό, έξω Κβιλιτάια και Βιγιαφάνες.
90′ ΟΧΤΩ ΤΑ ΛΕΠΤΑ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ.
90+2′
Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα ο Κρέσπο, έξω ο Ντογκαλά.
90+5′ Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ουρόσεβιτς για διαμαρτυρίες στον διαιτητή.

—————————————————-

ΤΟ PREGAME ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

H βόλτα των ποδοσφαιριστών του Άρη στο ΓΣΠ.

Όλα ήρεμα στο ΓΣΠ 45 λεπτά πριν από την έναρξη του ντέρμπι.

Μπήκε στο γήπεδο για ζέσταμα ο τερματοφύλακα του Άρη Βανά Άλβες.

Μπήκε στο γήπεδο για ζέσταμα και αποθεώθηκε ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ Βιντ Μπέλετς.

Μπήκαν στο γήπεδο για την καθιερωμένη προθέρμανση οι ποδοσφαιριστές του Άρη.