Σκόραρε, της ακυρώθηκε το γκολ, στην ίδια φάση αποβλήθηκε ο Κάργας, το πλάνο του Γκαγιέγο άλλαξε αλλά η Ανόρθωση έδειξε χαρακτήρα.
Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου ο Καστέλ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα ο Τσίκο με πέναλτι σκόραραν και ενώ η ομάδα τους ήταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 34’. Με αυτό τον τρόπο η Ανόρθωση νίκησε 2-0 τον Απόλλωνα, σφράγισε την θέση στην 6άδα αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι έβαλε τέλος στο κακό σερί των τεσσάρων αγώνων χωρίς νίκη και ανέβηκε βαθμολογικά.
Ολοκλήρωσε και ο Απόλλωνας με δέκα ποδοσφαιριστές το παιχνίδι λόγω αποβολή του Σάντος στο 90+5.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια, Τιουνέ (86′ Αντωνίου), Τεχέρα, Φερέιρα (60′ Παρούτης), Τσίκο, Καστέλ (86′ Ιωάννου), Γκασάμα (41′ Μακούν)
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Μακούν, Παρούτης, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Ιωάννου, Τζούλιου, Κωνσταντίνου, Περέα, Χρυσοστόμου

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Νταρίκουα, Μαλεκκίδης, Χάμπος (75′ Σπόλιαριτς), Πέρετζ (68′ Κολ), Αρτεάν, Σαγκάλ (68′ Κοστάκε), Βαλμπουενά (68′ Σάντος), Μάρκες, Μπακένγκα (80′ Φιλιώτης)
Στον πάγκο: Λοϊζου, Δημητρίου, Άδωνη, Σάντος, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Κοστάκε, Φιλιώτης, Κολ

ΓΚΟΛ: 45+1′ Καστέλ, 90+2′ Τσίκο (π.)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσίκο, Κορέια (3η)/Μαλεκκίδης (3η), Νταρίκουα (8η), Κολ, Σπόλιαριτς (3η)
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Κάργας/Σάντος
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 4.000

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ
Ανόρθωση: Κορέια, Παρούτης (2), Αρμπολέδα, Φερέιρα (5), Τεχέρα (8).
Απόλλων: Μαλεκκίδης, Σπόλιαριτς, Κρμέντσικ (2), Νταρίκουα (7).

Παρατηρητής: Καραγιώργη Σοφία

Πριν από την έναρξη του αγώνα πραγματοποιήθηκε μονόλεπτος σιγή στη μνήμη του Κωστάκη Ιωάννου.
ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
2′
Πρώτη τελική στο παιχνίδι, για τον Απόλλωνα. Σουτ του Μάρκες από διαγώνια θέση, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
5′ Καλή φάση για την Ανόρθωση. Ο Τιουνέ έπιασε ένα καλό σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λέουβενμπεργκ.
9′ Επικίνδυνη μπαλιά του Ουαγκέ, βγήκε και μάζεψε ο Λέουβενμπεργκ μπροστά από τον Γκασάμα.
11′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Καστέλ κινήθηκε ωραία στην αντίπαλη περιοχή, άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο Νταρίκουα, έκανε το φαλτσαριστό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
14′ Επικίνδυνο γύρισμα του Μαλεκίδη, η μπάλα έφυγε έξω.
18′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Έκαναν κομπίνα στο κόρνερ Βαλμπουενα και Μάρκες, ο Πορτογάλος δεν βρήκε καλά την μπάλα από το υψος του πέναλτι και η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
19′ Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Βαλμπουενά πήγε να κάνει κάτι… μαγικό. Προσπάθησε από το ύψος της περιοχής να κρεμάσει τον Αρμπολέδα αλλά ο Κολομβιανός τερματοφύλακας με υπερένταση απέκρουσε σε κόρνερ.
20′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Σαγκάλ ανενόχλητος από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το συρτό πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
21′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Φερέιρα βρήκε τον Τσίκο, αυτός πέρασε τον Εκπολό, έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλά ο Λέουβενμπεργκ ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα.
27′ Απειλεί η Ανόρθωση. Η κεφαλιά του Γκασάμα έφυγε λίγο έξω.
30′ Ο Τιουνέ έπιασε ένα πολύ καλό σουτ από μακριά, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
34′ Πετυχαίνει γκολ η Ανόρθωση με τον Τσίκο αλλά το VAR έστειλε τον διαιτητή στο on field review, είδε την φάση ξανά και το ακύρωσε για χτύπημα εκτός φάσης του Κάργα στον Σαγκάλ. Μάλιστα απέβαλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Ελλαδίτη κεντρικό αμυντικό της Ανόρθωσης.

41′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Στην θέση του Γκασάμα πέρασε ο Μακούν. Αλλάζουν τα πλάνα του Γκαγιέγο μετά την αποβολή.
43′ Μακρινό σουτ του Χάμπου Κυριάκου, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Αρμπολέδα.
45+1′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση. Ο Φερέιρα έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Μαρμούκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά από κοντά ο Καστέλ που ακολούθησε την φάση έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ Ζήτησε κόκκινη κάρτα η Ανόρθωση για χτύπημα του Μαλεκκίδη πάνω στην φάση στον Τσίκο αλλά η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ενημέρωσαν τον διαιτητή να συνεχίσει το παιχνίδι.
52′ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μπακένγκα έκανε την σέντρα από δεξιά ο Μάρκες έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Αρμπολέδα απέκρουσε εξ’ επαφής.
58′ Σέντρα του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Μπακένγκα, απέκρουσε και πάλι ο Αρμπολέδα.
60′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Έξω ο Φερέιρα, μέσα ο Παρούτης.
63′ Σέντρα του Μαλεκκίδη, κεφαλιά του Μπακενγκά, η μπάλα έφυγε πολύ έξω.
67′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σέντρα του Κορέια, κεφαλιά του Παρούτη από κοντά, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
68′ Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Σάντος, Κοστάκε και Κολ, έξω Βαλμπουενά. Σαγκάλ και Πέρετζ.
75′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Σπόλιαριτς, έξω ο Χάμπος Κυριάκου.
80′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα ο Φιλιώτης, έξω ο Μπακενγκα.
86′ Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Αντωνίου και Ιωάννου, έξω Τιουνέ και Καστέλ.
90+1′ Κερδίζει πέναλτι η Ανόρθωση σε μαρκάρισμα του Εκπολό στον Τσίκο.
90+2′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ η Ανόρθωση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσίκο.

90+5′ Αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σάντος για σκληρό φάουλ στον Παρούτη.