Τεράστιο διπλό με ανατροπή για την Καρμιώτισσα.
Η ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους νίκησε 2-1 την ΑΕΖ στο «Αμμόχωστος» και της ξέφυγε τέσσερις ολόκληρους βαθμούς

Ο Ντιγκινί άνοιξε το σκορ για την ΑΕΖ στο 21’, πέτυχε και δεύτερο γκολ αλλά αυτό ακυρώθηκε στο 71’ για να έρθει ο Κατσαντώνη με πέναλτι να φέρει το ματς στα ίσα στο 74’.
Η νίκη για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 90+2’ με γκολ του Τσουκαλά το οποίο ελέγχθηκε για αρκετή ώρα από το VAR για οφσάιντ αλλά στο τέλος μέτρησε και η ομάδα των Πολεμιδιών πανηγύρισε.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβτις, Παστελλής (80′ Κλε), Γιαντάλ, Ε.Αντωνίου, Σλόγκαρ (46′ Ιωσηφίδης), Κάστρο, Ρέινολντς, Ελευθερίου (46′ Ρουίθ), Χατζηβασίλης (57′ Ρόχα), Ντιγκινί, Σαμπό.
Στον πάγκο: Μπέκερ, Κ.Αντωνίου Κ, Σαρφό, Χριστοφή Α, Ρόχα, Βάλντι, Ντιομάντε, Ρουίθ, Σιφνέος, Χρίστου, Κλε, Ιωσηφίδης.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Άντος, Μαλόνε, Ντούμπια, Τσουκαλάς, Θεοδώρου (85′ Ματθαίου), Ρόσι (64′ Ψύχας), Γκραντινάρου, Αγγελή (35′ Νεοφύτου), Κατσαντώνης, Κοβάσεβιτς, Πάβλοβετς.
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης Α, Μελετίου, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Παντελή, Χαραλάμπους, Σπανός, Ματθαίου, Ουεσλάτι, Ψύχας.

ΓΚΟΛ: 21′ Ντιγγκινί/ 74′ Κατσαντώνης (π.), 90+2′ Τσουκαλάς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χατζηβασίλης (3η), Ελευθερίου, Ιωσηφίδης/Πάβλοβετς, Νεοφύτου, Κοβάσεβιτς
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 100

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
AEZ: Σαμπό, Κάστρο, Γιαντάλ, Κ.Αντωνίου, Χατζηβασίλης, Ρουίζ (2), Ε.Αντωνίου, Σλόγκαρ, Χρίστου (5)
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Αγγελή, Κατσαντώνης, Ματθαίου (2), Ρόσι (5), Σουκ (7), Ντούμπια (8)

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ…
4′
Καλό σουτ του Ντούμπια, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
10′ Παιχνίδι κέντρου για την ώρα, χωρίς τις ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.
21′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η ΑΕΖ. Ο Αντωνίου εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ, έβγαλε μόνο τον Ντιγκινί ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

24′
Ευκαιρία για την ΑΕΖ αλλά ο Χατζηβασίλης δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή όπως θα ήθελε.
33′ Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Σέντρα του Ντούμπια από δεξιά, ο Κατσαντώνης έβαλε την προβολή αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
35′ Αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Αγγελή δεν μπορεί να συνεχίσει και στην θέση του πέρασε ο Νεοφύτου.
45′ Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Ο Θεοδώρου έκανε ωραία κίνηση, μπήκε στην περιοχή και τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή οι Αντωνίου.
Στην φάση αυτή το VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει ξανά την φάση για ενεχόμενο πέναλτι σε χέρι του Αντωνίου. Το είδε ξανά ο Μενέλαος Αντωνίου αλλά δεν υπέδειξε παράβαση.

45+3′ Ευκαιρία για την Καμριώτισσα. Το πολύ καλό σουτ του Κατσαντώνη έφυγε λίγο έξω.

52′
Σουτ του Ρόσι έξω.
56′ Καλό σουτ του Νεοφύτου, απέκρουσε ο Μιλοσάβλιεβιτς.
57′ Σουτ του Χατζηβασίλη από αριστερά, σε ετοιμότητα ο Άντος.
60′ Σουτ του Ντιγκινί μέσα από την περιοχή, η μπάλα έξω.
69′ Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ η ΑΕΖ και πάλι με τον Ντιγκινί με εντυπωσιακό τρόπο. Το γκολ ελέγχθηκε από το VAR και ακυρώθηκε σαν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

71′ Κερδίζει πέναλτι η Καρμιώτισσα σε μαρκάρισμα του Γιαντάλ στον Ντούμπια.
74′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Καρμιώτισσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κατσαντώνη.

90+1′ Σουτ του Τσουκαλά, απέκρουσε ο Μιλοσάβλιεβιτς.
90+2′ ΓΚΟΛ. 1-2. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ η Καρμιώτισσας. Ο Νεοφύτου επανέφερε την μπάλα με κεφαλιά, ο Πάβλοβετς έστρωσε στον Τσουκαλά ο οποίος από κοντά την έστειλα στα δίχτυα.