Θριαμβευτής στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Volley League ο Ολυμπιακός, επικράτησε 3-1 σετ (21-25, 25-22, 24-26, 23-25) του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και παρέμεινε στην κορυφή της Volley League!

Το ματς

Αμφίρροπο από το ξεκίνημά του το ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 3-1 και 4-2, πριν ο ΠΑΟΚ πάρει το προβάδισμα για πρώτη φορά, με 7-6. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με +2 (11-9), όμως οι «ερυθρόλευκοι» στη συνέχεια έφτιαξαν σερί 6-1, περνώντας μπροστά με 15-12 και διατηρώντας το προβάδισμα ασφαλείας» τους, μέχρι ο ΠΑΟΚ να μειώσει σε 20-22. Παρ’ όλα αυτά, ο Ολυμπιακός δεν έχασε την ψυχραιμία του, παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-21.

Η ομάδα του Μιλενκόσκι έβγαλε αντίδραση, μπαίνοντας δυναμικά στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και παίρνοντας προβάδισμα 5-2 και 8-4, ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πλησιάσουν στον πόντο (10-9). Ωστόσο, στη συνέχεια ήταν ο ΠΑΟΚ εκείνος που κατάφερε να βρει ρυθμό, ξεφεύγοντας με 17-13 και 22-18, πριν φτάσει στο 25-22, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η εικόνα του ντέρμπι δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και καμία να μην μπορεί να φτιάξει διαφορά, μέχρι ο ΠΑΟΚ να φτιάξει σερί 5-1, περνώντας μπροστά με 10-6. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να διατηρήσει την υπέρ του διαφορά μέχρι και το 20-15, δείχνοντας ικανός να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στα σετ, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και αφού ισοφάρισε σε 21-21, έφτασε στο 26-24 για το 2-1!

Τα σετ: 21-25, 25-22, 24-26, 23-25