Επέστρεψε στις νίκες η Πάφος FC, αυτή ήταν η 12η επιτυχία στο πρωτάθλημα και έπιασε την Ομόνοια στους 38 βαθμούς.
Η ομάδα του Καρσέδο χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα νίκησε 4-0 την ΑΕΖ στο «Στέλιος Κυριακίδης» και επανέφερε τα χαμόγελα στους φίλους της.
Τέσσερα γκολ, τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ… Βαλακάρι, Τάνκοβιτς, Νταλίνια και Μπρούνο.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Ρους, Ικόκο (82′ Δημητρίου), Μελούσο, Ντράγκομιρ, Κανέ (63′ Νταλίνια), Ναμ, Βαλακάρι (63′ Πέπε), Τάνκοβιτς (79′ Μποτσκάι), Ζάιρο (79′ Μπρούνο).
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο, Μπότσκαι, Δημητρίου, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες, Πέπε.

ΑΕΖ: Μιλοσάβλιεβιτς, Παστελλής, Γιαντάλ, Αντωνίου Ε., Σλόγκαρ (67′ Γιουσούφ), Ντελμίρο (67′ Ελευθερίου), Κάστρο (78′ Ντιομάντε), Ρέινολντς (79′ Ιωσηφίδης), Χατζηβασίλη (67′ Βάλντι), Σιφνέος, Χρίστου.
Στον πάγκο: Στυλιανού, Μπέκερ, Αντωνίου Κ., Χριστοφή, Βάλντι, Ντιομαντέ, Ελευθερίου, Ρουίζ, Ενζαού, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ.

ΓΚΟΛ: 21′ Βαλακάρι, 58′ Τάνκοβιτς, 73′ Νταλίνια, 90+1′ Μπρούνο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μελούσο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Αντωνίου
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 1472 (1453 η Πάφος FC και 19 η ΑΕΖ)

Στο όριο των καρτών:
Πάφος FC: Πελάτζιο, Τάνκοβιτς (2), Μποτσκάι (5).
ΑΕΖ: Κ. Αντωνίου, Ρουΐζ, Κάστρο, Σιφνέος (2), Ντελμίρο (5).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
5′ Σέντρα-σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της ΑΕΖ και έφυγε κόρνερ.
8′ Η Πάφος FC προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό της.
10′ Ξεδιπλώθηκε όμορφα στο γήπεδο η Πάφος FC. Ο Βαλακάρι είδε τον Ικόκο μόνο δεξιά, του έδωσε την μπάλα αλλά ο Ικόκο ολιγώρησε και έστειλε την μπάλα έξω από καλή θέση.
11′ Ο Ζάιρο πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, βρέθηκε μπροστά στον Μιλοσάβλιεβιτς αλλά τον πρόλαβε ο τερματοφύλακα της ΑΕΖ.
15′ Το σουτ του Βαλακάρι σταμάτησε στο σώμα του Γιαντάλ.
19′ Σουτ του Τάνκοβιτς έξω.
20′ Νέο σουτ του Τάνκοβιτς και αυτό έξω.
21′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Πάφος FC. Ο Βαλακάρι από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή της ΑΕΖ, έφερε την μπάλα στο αριστερό και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιλοσάβλιεβιτς.

23′
Ο Τάνκοβιτς έβγαλε μόνο τον Ζάιρο ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε έξω.
29′ Τελική προσπάθεια για την ΑΕΖ. Το καλό σουτ του Σλόγκαρ έφυγε έξω.
36′ Νέο σουτ του Τάνκοβιτς και αυτό έξω.
41′ Κερδίζει πέναλτι ο Σιφνέος σε ανατροπή του από τον Ίβουσιτς αλλά ο επιθετικός της ΑΕΖ υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.
45+1′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Σέντρα του Ικόκο από δεξιά αλλά ο Ζάιρο από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.
45+3′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ. Ο Σλόγκαρ έκανε την συρτή σέντρα από αριστερά, ο Σιφνέος έστρωσε στον Χατζηβασίλη ο οποίος από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ίβουσιτς.

ΣΧΟΛΙΟ: Η Πάφος FC μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο 25λεπτο, διάστημα μέσα στο οποίο κατάφεραν να σκοράρουν με τον Βαλακάρι. Μετά το γκολ ο ρυθμός των γηπεδούχων έπεσε, η ΑΕΖ κέρδισε μέτρα και είχε κάποιες προϋποθέσεις. Όλα αυτά μέχρι να φτάσουμε στις καθυστερήσεις, με το α ημίχρονο να κλείνει με μια μεγάλη ευκαιρία για κάθε ομάδα. Αρχικά ο Ζάιρο δεν σημάδεψε σωστά για λογαριασμό της Πάφος FC και λίγο μετά ο Χατζηβασίλης δεν κατάφερε να νικήσει τον Ίβουσιτς.
ΔΙΑΤΕΘΗΚΑΝ 1472 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ (1453 ΣΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΠΑΦΟΣ FC ΚΑΙ 19 ΣΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΑΕΖ)
52′
Απειλεί η ΑΕΖ. Φάουλ του Κάστρο, ο Σιφνέος δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε έξω.
53′ Πλασέ του Τάνκοβιτς από κοντά, η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Παστελλή ο οποίος μπήκε στην πορεία της μπάλας.
56′ Κεφαλιά του Τάνκοβιτς, απέκρουσε ο Μιλοσάβλιεβιτς.
57′ Μακρινό σουτ του Ρέινολντς, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
58′ ΓΚΟΛ. 2-0. Σέντρα του Ικόκο από δεξιά και ο Τάνκοβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

64′
Κεφαλιά του Κβίντα στα χέρια του Μιλοσάβλιεβιτς.
73′ ΓΚΟΛ. 3-0. Ο Μιλοσλαβλιεβιτς απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Ζάιρο και από κοντά ο Νταλίνια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

88′ Αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ευαγόρας Αντωνίου και η ΑΕΖ μένει με δέκα ποδοσφαιριστές. Αρχικά ο διαιτητής του έδωσε κίτρινη για το φάουλ στον Μποτσκάι, αλλά το VAR που έλεγξε την φάση, τον κάλεσε να το δει και αφού το είδε ξανά απέβαλε τον ποδοσφαιριστή της ομάδας του Ζακακίου.
90+1′ ΓΚΟΛ. 4-0. Μετά από κόντρα ο Μπρούνο βρέθηκε απέναντι από τον Μιλοσάβλεβιτς και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.