Στάση στο «Αμμόχωστος» για την ΑΕΚ του Μπεν Σιμόν. Η ομάδα της Λάρνακας έμεινε στο 0-0 κόντρα στον Οθέλλο για την 17η αγωνιστική και μπήκε τέλος στο σερί των τριών σερί νικών, ενώ παράλληλα έχασε την ευκαιρία να ανοίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά της από τον Απόλλωνα στη «μάχη» της 6άδας.
Παραμένουν αήττητοι με τον Ισραηλινό κόουτς στον πάγκο οι κιτρινοπράσινοι
Στο 21’ οι φιλοξενούμενοι είχαν τριπλή χαμένη ευκαιρία. Πρώτα ο Φαράζ με κεφαλιά…σημάδεψε το δοκάρι, η δεύτερη κεφαλιά του Σολ διώχθηκε στη γραμμή, ενώ ο Τόνγκια στη συνέχεια είδε το σουτ του να απομακρύνεται. Κάπως έτσι, το 0-0 του α’ ημιχρόνου έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη, οι κιτρινοπράσινοι ήταν πιο…ορεξάτοι, είχαν πιο μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν, ωστόσο ο Παναγιώτου κράτησε όρθιο τον Οθέλλο και το…άγονο 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.
Η ΑΕΚ ανέβηκε στους 30 βαθμούς, παρέμεινε στην 6η θέση, ενώ η ομάδα της Αθηαίνου έφτασε τους 13 και «έπιασε» τον Εθνικό Άχνας στην 10η θέση.

Οθέλλος (Σκάζνι): Παναγιώτου, Σταμούλης, Καστάνας (83′ Χριστοδούλου), Γιάνσεν, Ναρντίνι, Ράμος, Ανάνγκ, Πέρεζ, Ουεσλάτι, Σούτο (90+8′ Κυριάκου), Ποπέσκου (83′ Κατσιάτης)
Στον πάγκο: Τζιακούρης, Ταουντούλ, Μαλλουρής, Χατζηπασχάλης, Ιωάννου

ΑΕΚ (Μπεν Σιμόν): Πίριτς, Ντιούνκου, Μιλίτσεβιτς, Ρομπέρζ, Λέδες (69′ Λόπες), Πονς, Ντίμερς, Φαράζ (69′ Γκάμα), Τόνγκια, Γκιούρτσο (62′ Τρισκόφσκι), Σολ (82′ Σάντος)
Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Τόμοβιτς, Κάσας, Καπτούμ, Σάντσες, Ναούμ, Μάμας

Στο όριο καρτών: Χριστοδούλου, Καστάνας, Ιάσο, Σούτο, Ποπέσκου, Κορίνους (2), Ράμος (5) / Ρομπέρζ, Σάντσες, Γκάμα, Τόνγκια (2), Πονς, Ντιούνκου (5).

ΣΚΟΡΕΡ: –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ανάνγκ / Ρομπέρζ (3η) Τόνγκια (3η)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
3′ Σέντρα-σουτ του Φαράζ, ο Παναγιώτου διώχνει σε κόρνερ.
10′ Ο Ντίμερς επιχείρησε το συρτό σουτ, η μπάλα έξω.
19′ O Παναγιώτου πέφτει και μπλοκάρει τη νέα προσπάθεια του Ντίμερς.
21′ Τριπλή τεράστια χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ. Πρώτα ο Φαράζ με κεφαλιά…σημάδεψε το δοκάρι, η δεύτερη κεφαλιά του Σολ διώχθηκε στη γραμμή, ενώ ο Τόνγκια στη συνέχεια είδε το σουτ του να απομακρύνεται.
26′ Κίτρινη στον Ρομπέρζ. Χάνει ένα εκ των δύο επόμενων αναμετρήσεων των κιτρινοπράσινων, είτε με ΑΕΖ (18η αγωνιστική), είτε με Νέα Σαλαμίνα (19η αγωνιστική).
39′ Κίτρινη στον Ανάνγκ.
41′ Σουτ του Σούτο, σε ετοιμότητα ο Πίριτς.
44′ Ο Πονς έκανε την κεφαλιά, άουτ.

ΣΧΟΛΙΟ: Η ΑΕΚ έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και την κατοχή, ωστόσο δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα απειλητική πλην της φάσης στο 21ο λεπτό. Η καλή ανασταλτική λειτουργία του Οθέλλου βάζει δύσκολα στους κιτρινοπράσινους.

47′ Ο Φαράζ από πλάγια θέση έκανε το πλασέ, έδιωξε με τα πόδια ο Παναγιώτου.
55′ Τεράστια απόκρουση του Παναγιώτου σε σουτ του Πονς.
59′ Νέα σωτήρια παρέμβαση του Παναγιώτου, αυτή τη φορά σε κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς.
62′ Τρισκόφσκι αντί Γκιούρτσο.
64′ Φοβερή φάση για τον Οθέλλο με το σουτ του Γιάνσεν να φεύγει μόλις έξω.
66′ Ο Λέδες έκανε το σουτ, ο Παναγιώτου έπεσε και μπλόκαρε.
69′ Γκάμα και Λόπες μέσα, Φαράζ και Λέδες έξω.
72′ Κίτρινη στον Τόνγκια. Είναι η τρίτη του και χάνει ΑΕΖ ή Νέα Σαλαμίνα.
78′ Κίτρινη στον Ουεσλάτι.
82′ Σάντος αντί του Σολ.
83′ Χριστοδούλου και Κατσιάτης εντός, Καστάνας και Ποπέσκου εκτός.
90′ Αποβολή για τον Ουεσλάτι με 2η κίτρινη λόγω φάουλ. Θα ολοκληρώσει με 10 ο Οθέλλος.
90′ Εφτά τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ Η μπάλα…έξυσε το δεξί κάθετο δοκάρι του Παναγιώτου μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντίμερς.
90+7′ Κεφαλιά του Λόπες, μόλις άουτ.
90+8′ Κυριάκου αντί Σούτο.