Με δύο γκολ σε ένα τρίλεπτο στο α’ ημίχρονο η Ανόρθωση πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου.
Η ομάδα του Γκαγιέγο επικράτησε 2-0 της Ομόνοιας 29ης Μαίου στο ΓΣΠ, πήρε το εισιτήριο και περιμένει αντίπαλο.
Ο Μαρμούκ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό μετά από φάουλ του Γκερέρο, ενώ στο 20’ ο Ισπανός από δημιουργός έγινε εκτελεστής και με απευθείας φάουλ έκανε το 2-0 που έμελλε να ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

OMONOIΑ 29Μ.: Μαυραντώνης, Στεφάνου, Ιωάννου, Φοινίρης (65′ Ανδρέου), Κουμής, Φαμπίνιο (56′ Αρτεμίου), Παττίχης (65′ Φιάκας), Βρίκκης (77′ Αλαμπρίτης), Πική, Φιλίππου, Παύλου
Στον πάγκο: Στρέζος, Κώστα, Π.Κονομής, Ανδρέου, Αλαμπρίτης, Αρτεμίου, Γαβριηλίδης, Φιάκας, Σιαθάς, Μπούντνικ, Κυλίλης, Σωτηρίου

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχαήλ, Μαρμούκ, Κορέια, Τεχέρα, Καστέλ, Γκερέρο (69′ Χρυσοστόμου), Φερέιρα (69′ Περέα), Μακούν, Γουαρίς (69′ Παρούτης), Αντωνίου, Ιωάννου
Στον πάγκο: Αρμπολέδα, Κεραυνός, Ουαγκέ, Κάργας, Παρούτης, Γκασάμα, Κίκο, Κορρέα, Τζούλιου, Μουσοντά, Περέα, Χρυσοστόμου

Έναρξη αγώνα…
8′ Επικίνδυνο γύρισμα του Κουμή από αριστερά, έδιωξε ο Μακούν.
10′ Σουτ του Κορέια έξω.
12′ Το σουτ του Γκερέρο μέσα από την περιοχή, σταμάτησε σε σώματα αμυντικών.
17′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση. Ο Γκερέρο εκτέλεσε το φάουλ και ο Μαρμούκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

20′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ η Ανόρθωση με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκερέρο.

28′ Ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ με τον Κουμή ο οποίος έφυγε από δεξιά μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
32′ Μένει με δέκα ποδοσφαιριστές η Ανόρθωση λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας που αντίκρυσε ο Μιχάλης Ιωάννου για σκληρό φάουλ στον Βρίκκη. Αρχικά ο διαιτητής έδειξε κίτρινη, το VAR του υπέδειξε να δει ξανά την φάση και αφού πήγε στο on field review απέβαλε τον Ιωάννου.

45’+2′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Παύλου, διώχνει με γροθιές τη μπάλα ο Μιχαήλ.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

53′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια 29ης Μαίου. Ο Πικής έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Μιχαήλ.
58′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση αλλά ο Καστέλ δεν μπόρεσε να πλασάρει, μετά την πάσα του Φερέιρα.
62′ Ευκαιρία για την Ομόνοια 29Μ. Ο Πικής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω.
75′ Ακυρώθηκε γκολ του Παρούτη φια οφσάιντ.