Στο 50ο λεπτό έπεσε κροτίδα και χτύπησε τον Γιώργο Παπαγεωργίου της Νέας Σαλαμίνας που έκανε προθέρμανση στο παιχνίδι Κυπέλλου κόντρα στο ΑΠΟΕΛ και ενώ το παιχνίδι ήταν στο 0-0.
Μισή ώρα αργότερα η γιατρός του αγώνα είπε στους διαιτητές ότι δεν μπορούσε να πάρει την ευθύνη και πλέον το ματς πάει στις δικαστικές αίθουσες.
Αυτή την φορά η κροτίδα έφερε διακοπή. Ήταν πολλά τα περιστατικά το τελευταίο διάστημα (βλέπε ΑΠΟΕΛΑνόρθωση, ΑπόλλωνΑΕΛ) και όπως αποδείχθηκε η τρίτη ήταν και φαρμακερή.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Mελίσσας, Σεργίου, Κονατέ, Ντάτκοβιτς, Νάρσιγκ, Ντουρμισάι, Φερνάντες, (26′ Κονέ) Φράγκος (46′ Μπεχαράνο), Γιάνκα, Ντιακιτέ, Καρλίτος
Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Κουζμάνοβιτς, Μπεχαράνο, Κονέ, Παπαγεωργίου, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον, Κατσαρής, Κορομά

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Τσεπάκ, Σούσιτς, Σατσιάς, Μαρκίνιος, Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Φαουάζ, Γουίλσον, Τομανέ, Πολυκάρπου, Σαρφό, Βρόντης, Δώνης

Παρατηρητής: Καραϊσκάκης Μιχάλης

Καθυστέρηση της έναρξη του αγώνα λόγω ρίψης καπνογόνων. Ο διαιτητής περιμένει να καθαρίσει η ατμόσφαιρα.
ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

5′ Διπλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με Κβιλιτάια και Μαρκίνιος αντίστοιχα να μην μπορούν να σκοράρουν.

8′ Απαντά η Νέα Σαλαμίνα. Ο Γιάνκα μετά από σέντρα του Φερνάντες αστοχεί όταν έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι με κεφαλιά.

11′ Ο Μελίσσας αποκρούει σε κόρνερ την κεφαλιά του Κβιλιτάια. Προηγήθηκε σέντρα του Ντογκαλά.

17΄Κίτρινη κάρτα στον Τσεπάκ.

18′ Ο Μπέλετς αποκρούει σε κόρνερ το κτύπημα φάουλ του Φερνάντες.

21΄Μεγάλη απόκρουση του Μελίσσα σε κόρνερ στο σουτ του Βιγιαφάνες.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής και σταματά όλες τις ευκαιρίες που δημιουργούν οι φιλοξενούμενοι.

36΄Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Μαρκίνιος βρήκε τον Κβιλιτάια στην περιοχή, ο τελευταίος πλάσαρε την μπάλα προς την εστία, αλλά πρόλαβε πριν τη γραμμή ο Φράγκος και απέκρουσε.

37′ Αποβάλλεται με 2η κίτρινη (κόκκινη) κάρτα ο Τσεπάκ. Ο Μενέλαος Αντωνίου, έκρινε την παράβαση (απώθησε τον Κονέ) σαν ενέργεια για να του δείξει τη 2η κίτρινη και να τον αποβάλει κάτω από έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Το ΑΠΟΕΛ μέχρι το λεπτό της αποβολής, ήταν η ομάδα που έφτιαξε τις μεγάλες ευκαιρίες, αλλά ο Μελίσσας είχε στο ενεργητικό του σπουδαίες αποκρούσεις με αποτέλεσμα να πάνε με το 0-0 στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10 τελικές (6 στον στόχο) ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τρεις τελικές με μία στον στόχο.

46′ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Στην θέση του Φράγκου πέρασε ο Μπεχαράνο.

47′ Κίτρινη κάρτα στον Κονατέ για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Σατσιά.

49′ Κίτρινη κάρτα στον Σεργίου για φάουλ στον Μαρκίνιος.

50′ Προσωρινή διακοπή. Ο Παπαγεωργίου την ώρα που έκανε ζέσταμα δέχθηκε κροτίδα.

Αποχωρούν οι διαιτητές…

Έγινε προειδοποίηση ότι θα διακοπή του παιχνίδι την επόμενη φορά που θα πέσει αντικείμενο.

65′ Πέρασαν ήδη 15 λεπτά από την στιγμή της διακοπής.

Όλοι κρέμονται από τα χείλη του γιατρού του αγώνα, η άποψη του οποίου θα παίξει σημαντικό λόγο για την συνέχιση ή όχι της αναμέτρησης

75′ Ο διαιτητής καλεί τους δύο αρχηγούς στα αποδυτήρια.