Η Ίντερ κατέκτησε το Supercoppa για τρίτη σερί σεζόν, ύστερα από τη νίκη με 1-0 επί της Νάπολι στον τελικό του Ριάντ.

Ο Λαουτάρο Μαρτίνες χάρισε στους “νερατζούρι” ακόμα ένα τρόπαιο με το γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις του αγώνα, το όγδοο συνολικά στον θεσμό, πλησιάζοντας στο ένα την πολυνίκη Γιουβέντους.

Οι “παρτενοπέι” παρατάχθηκαν με σχηματισμό 3-4-3, ο οποίος όμως αποδείχθηκε άκρως αμυντικός. Οι Ματέο Πολιτάνο, Χβίτσα Κβαρατσχέλια και κυρίως Χιοβάνι Σιμεόνε δεν τροφοδοτήθηκαν κι έτσι δεν απείλησαν την εστία του Γιαν Ζόμερ.

Αντιθέτως, το πρόβλημα των “νερατζούρι” δεν ήταν η κυκλοφορία της μπάλας ή οι χώροι, αλλά η ποιότητα και η ευστοχία των τελικών, με συνέπεια το παιχνίδι να κυλάει χωρίς τις μεγάλες φάσεις.

Ο Βάλτερ Ματσάρι έκανε την πρώτη αλλαγή στο στο 58′, με τον Λέο Έστιγκαρντ να μπαίνει στον αγώνα για να σχηματιστεί τετράδα στην άμυνα, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Σιμεόνε αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα (η πρώτη στο 55′) και όλα άλλαξαν.

Ο Σιμόνε Ιντζάγκι απάντησε με τους Κάρλος Αουγκούστο και Ντάβιντε Φρατέζι, με την Ίντερ να σφυροκοπεί την άμυνα της Νάπολι, αλλά και πάλι χωρίς ευστοχία.

Οι Μάρκο Αρναούτοβιτς και Αλέξις Σάντσες πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο στο 81′, με την Ίντερ να βρίσκει τελικά το γκολ δέκα λεπτά αργότερα με τον συνήθη ύποπτο Μαρτίνες, ο οποίος έφτασε τα 21 στη σεζόν.

• ΝΑΠΟΛΙ: Γκολίνι, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι, Ζεζούς, Τζερμπίν (58′ Έστιγκαρντ), Λόμποτκα, Καζίστ (74′ Ρουί), Ματσόκι (74′ Ρασπαντόρι), Πολιτάνο (70′ Λίντστρεμ), Σιμεόνε, Κβαρατσχέλια (70′ Γκαετάνο)
  • ΙΝΤΕΡ: Ζόμερ, Παβάρ, Ντε Φράι (63′ Αουγκούστο), Ατσέρμπι, Νταρμιάν, Μπαρέλα (62′ Φρατέζι), Τσαλχάνογλου, Μικίταριαν, Ντιμάρκο (81′ Αρναούτοβιτς), Τουράμ (81′ Σάντσες), Μαρτίνες (90+3′ Μπίσεκ)

Η “χρυσή Βίβλος”

• 9 κατακτήσεις: Γιουβέντους (1995, 1997, 2002, 2003, 2012, 2013, 2015, 2018, 2020)
  • 8 κατακτήσεις: Ίντερ (1989, 2005, 2006, 2008, 2010, 2021, 2022, 2023)
  • 7 κατακτήσεις: Μίλαν (1988, 1992, 1993, 1994, 2004, 2011, 2016)
  • 5 κατακτήσεις: Λάτσιο (1998, 2000, 2009, 2017, 2019)
  • 2 κατακτήσεις: Ρόμα (2001, 2007), Νάπολι (1990, 2014)
  • 1 κατάκτηση: Σαμπντόρια (1991), Φιορεντίνα (1996), Πάρμα (1999)