Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η νικήτρια της… ματσάρας με τον Οθέλλο, επικρατώντας με 3-2 στο «Αμμόχωστος» για τη 18η αγωνιστική με… σούπερ Φράγκο! Στο ντεμπούτο του στην επιστροφή του στην ομάδα της Αμμοχώστου, ο Κύπριος μέσος πέτυχε δύο γκολ και ήταν αυτός που… υπέγραψε τη σημαντική νίκη!
Ο Μιγκελίτο άνοιξε το σκορ στο 24’, με τον Ουεσλάτι να ισοφαρίζει στο 63’. Στο 76’ ο Φράγκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα για τους ερυθρόλευκους, με τον Ντούρις να ισοφαρίζει στο 82’ αλλά ο Φράγκος «χτύπησε» ξανά στο 84’, δίνοντας την υπερπολύτιμη νίκη στην ομάδα του!

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Λέουκο (46′ Κονατέ), Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς, Μπεχαράνο, Καρλίτος (60′ Φράγκος), Μιγκελίτο (68′ Γιάνγκα), Παπαγεωργίου (83′ Κορομά), Φερνάντες (60′ Κονέ), Ντουρμισάι.
Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Κονατέ, Κουζμάνοβιτς, Κονέ, Σπυριδάκης, Φράγκος, Χριστοδούλου, Γιάνγκα, Βίκτωρος, Κατσιάρης, Κορομά.
ΟΘΕΛΛΟΣ: Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου (64′ Ποπέσκου), Ράμος, Ανάνγκ (44′ Χριστοδούλου), Κόπας, Πιχ, Ουεσλάτι (86′ Σούτο), Ντούρις.
Στον πάγκο: Τζιακουρής, Ταουντούλ, Μαλλουρής, Χριστοδούλου, Σούτο, Σανγκαρέ, Ποπέσκου, Κατσιατής, Καστάνας, Πέρεθ, Χατζηπασχάλης, Ιωάννου.
ΣΚΟΡΕΡ: 24′ Μιγκελίτο, 76′, 84′ Φράγκος / 63′ Ουεσλάτι, 82′ Ντούρις
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χριστοδούλου (3η), Σταμούλης, Ποπέσκου (3η), Ντούρις
ΣΤΟ ΟΡΙΟ: Σεργίου, Σελέα, Νάρσινγκ, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Κονέ, Παπαγεωργίου (2), Καρλίτος (5), Μπεχαράνο, Λέουκο (7) / Χριστοδούλου, Σούτο, Ποπέσκου, Γιάσο, Καστάνας, Κορίνους (2), Ουεσλάτι, Ράμος (5).

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
15’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα, για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Μιγκελίτο από εξαιρετική θέση στην περιοχή έκανε το δυνατό σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
17′ Διακοπή στον αγώνα, καθώς οι σημαίες στην εξέδρα, στο σημείο που βρίσκονται οι οργανωμένοι της Ν.Σαλαμίνας, επηρεάζουν την κάμερα κι εμποδίζουν την κάλυψη του αγώνα, αλλά και τη χρήση του VAR! Συστάσεις για να κατέβουν οι σημαίες!
23′ Επανέναρξη του αγώνα.
24’ 1-0: Ο Μιγκελίτο με πλασέ στην περιοχή ανοίγει το σκορ!
33’ Γυριστό σουτ του Μπεχαράνο, μόλις έξω!
40’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Οθέλλο! Δυνατό σουτ του Ουεσλάτι από το ύψος της περιοχής, έξω!
44’ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Ο Χριστοδούλου στη θέση του τραυματία Ανάνγκ.
45+7’ Κίτρινη στον Χριστοδούλου (3η).
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 4-3 (1-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-1
ΚΑΤΟΧΗ: 54-46%

46’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Κονατέ αντί του Λέουκο.
50’ Κεφαλιά του Ντούρις, έξω.
52’ Κίτρινη στον Σταμούλη.
60’ Αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Κονέ και Φράγκος αντί Φερνάντες και Καρλίτος.
62’ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Στου του Φράγκου από καλή θέση στην περιοχή, έξω!
63’ 1-1: Ο Ουεσλάτι έκανε τη σέντρα στην περιοχή, η μπάλα… έσκασε στο έδαφος, ο Μελίσσας αιφνιδιάστηκε και κατέληξε στα δίχτυα!
64’ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Ο Ποπέσκου αντί του Κυριάκου.
67’ Σουτ από τον Κονέ, έξω!
68’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ντεμπούτο για Γιάνγκα που παίρνει τη θέση του Μιγκελίτο.
70’ Κίτρινη στον Ποπέσκου (3η).
72’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Κεφαλιά από τον Ντουρμισάι, δοκάρι κι έξω!
76’ 2-1: Ο Φράγκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και σκοράρει στο πρώτο του ματς στην επιστροφή του!
82’ 2-2: Ο Ντούρις με πλασέ στην περιοχή ισοφαρίζει, σκοράροντας κι αυτός στην επιστροφή του στον Οθέλλο!
83’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ο Κορομά αντί του τραυματία Παπαγεωργίου.
84’ 3-2: Φοβερός ο Φράγκος, με σουτ στην περιοχή στέλνει ξανά την μπάλα στα δίχτυα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ!
86’ Αλλαγή για τον Οθέλλο. Σούτο αντί Ουεσλάτι.
90+2’ Κίτρινη στον Ντούρις.