Η Μίλαν έδωσε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι με τη Ρόμα για τη μάχη της τετράδας και άφησε πίσω της τον αποκλεισμό από την Ουντινέζε στο κύπελλο, επικρατώντας με 3-1 στο “Τζιουζέπε Μεάτσα” για την 20ή αγωνιστική της Serie A.

Οι “ροσονέρι” προηγήθηκαν μόλις στο 11ο λεπτό με τον Γιασίν Αντλί και ήλεγχαν τον ρυθμό απέναντι σε ένα ιδιαίτερο 3-5-2 του Ζοζέ Μουρίνιο, με παίκτες που δεν είχαν συνηθίσει να παίζουν μαζί ή σε αυτές τις θέσεις. Η καθιερωμένη επιθετική τριπλέτα των Κρίστιαν Πούλισικ, Ολιβιέ Ζιρού και Ραφάελ Λεάο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει αυτήν τη συνθήκη, όμως οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα.

Στο 56ο λεπτό, ο Ζιρού με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο γκολ της Μίλαν και αφύπνισε τους “τζιαλορόσι”, που άρχισαν να δοκιμάζουν τα πόδια τους και τα κενά στην προβληματική άμυνα των γηπεδούχων. Ο Λεάντρο Παρέδες με πέναλτι στο 69′ μείωσε για τους φιλοξενούμενους, που έχασαν ευκαιρίες με τους Ρόμελου Λουκάκου και Στεφάν ελ Σαραουί για μια επιστροφή αντίστοιχη με την περσινή.

Ο Τεό Ερναντέζ στο 84′ τους στέρησε αυτά τα όνειρα με μια βολίδα που έγραψε το τελικό σκορ και πλέον άνοιξε τόσο την “ψαλίδα” από τους διώκτες της, που η ομάδα του Στεφάνο Πιόλι κοιτάζει πλέον μόνο τι συμβαίνει πιο ψηλά από εκείνη.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

• Τζένοα – Τορίνο 0-0
  • Νάπολι – Σαλερνιτάνα 2-1 (45+4′ πέν. Πολιτάνο, 90+6′ Ραχμάνι / 29′ Καντρέβα)
  • Βερόνα – Έμπολι 2-1 (3′ Τζούριτς, 56′ Ενγκόνγκ / 64′ Ζουρκόβσκι)
  • Μόντσα – Ίντερ 1-5 (69′ πέν. Πεσίνα / 12′ πέν., 60′ Τσαλχάνογλου, 14′, 84′ πέν. Μαρτίνες, 88′ Τουράμ)
  • Λάτσιο – Λέτσε 1-0 (58′ Άντερσον)
  • Κάλιαρι – Μπολόνια 2-1 (31′ Πετάνια, 69′ αυτ. Καλαφιόρι / 24′ Ορσολίνι)
  • Φιορεντίνα – Ουντινέζε 2-2 (55′ Μπελτράν, 87′ πέν. Εμπαλά Ενζολά / 10′ Λόβριτς, 73′ Τοβέν)
  • Μίλαν – Ρόμα 3-1 (11′ Αντλί, 56′ Ζιρού, 84′ Ερναντέζ / 69′ πέν. Παρέδες)
  • 15/01 21:45 Αταλάντα – Φροζινόνε
  • 16/01 21:45 Γιουβέντους – Σασουόλο