Η ΑΕΚ πήρε πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με 3-1 απέναντι στην Καρμιώτισσα και «πάτησε» (προς το παρόν) στην 2η θέση.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με πανέμορφο γκολ του Λόπες στο 33’ αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Θεοδώρου στο 45+1’. Στο δεύτερο μέρος όμως η ΑΕΚ ήταν σαφώς καλύτερη και με τέρματα από τον Ιμάντ Φαράζ στο 52’ με δόση τύχης και από υποδειγματικό πλασέ του Τρισκόφσκι στο 88’ «κλείδωσε» τη νίκη.
Η ΑΕΚ πάει στους 42 βαθμούς και στην 2η θέση ενώ η Καρμιώτισσα παραμένει στους 14 βαθμούς και στην 11η θέση.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Άντος, Κοβάσεβιτς, Χριστοφόρου (87′ Χαραλάμπους), Αγγελή, Νεοφύτου, Μπεν Σαλάμ (46′ Ρόσι), Ντούμπια, Θεοδώρου (75′ Ματθαίου), Κατσαντώνης, Σουκ (70′ Ψύχας), Πάβλοβετς.
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Βιολάρης, Μιχαήλ.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού, Τόμοβιτς (79′ Ρομπέρζ), Μιλίτσεβιτς, Σάντσες (57′ Γκαρσία), Λέδες, Τόνγκια, Φαράζ (79′ Τρισκόφσκι), Γκάμα (73΄Μάμας), Ντίμερς, Λόπες (73′ Σολ).
Στον πάγκο: Ερέριν, Τούμπας, Κάσας, Καπτούμ, Σάντος, Ναούμ, Γκιούρτσο.

ΓΚΟΛ: 45+1′ Θεοδώρου/ 33′ Λόπες, 52′ Φαράζ, 88′ Τρισκόφσκι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντούμπια/ Σάντσες
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 100.

Στο όριο των καρτών:
Καρμιώτισσα:
Ματθαίου, Κατσαντώνης (2), Σουκ, Ρόσι (5), Τσουκαλάς (7).
ΑΕΚ: Γκάμα, Γκιούρτσο (2), Ντιούνκου, Γκαρσία (5).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
5′
Προσπαθεί να δημιουργήσει η ΑΕΚ, υστερεί όμως στην τελική πάσα.
8′ Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι. Εξαιρετική ενέργεια του Φαράζ, έβγαλε την σέντρα στον Σάντσες ο οποίος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε μόλις έξω σε κόρνερ.
17′ Σε δύο περιπτώσεις ο Φαράζ έπεσε στο έδαφος μετά απο διεκδίκηση στην περιοχή αλλά σωστά ο Θεουλή υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
23′ Φάουλ σε πολύ καλή θέση για την ΑΕΚ μετά από μαρκάρισμα του Νεοφύτου στον Τόνγκια.
24′ Καλή εκτέλεση του Ντίμερς, σωτήρια επέμβαση του Άντος στην κλειστή του γωνία και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

33′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Μιλίτσεβιτς έκανε την μπαλιά και ο Λόπες με τρομερό τελειώμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άντος.

35′
Ο Ντούμπια μετά από ενέργεια έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ.
38′
Ο Ράφα Λόπες προσπάθησε με ωραίο πλασέ να σκοράρει, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.
43′ Κίτρινη στον Σάντσες για σκληρό μαρκάρισμα στο Ντούμπια.
45′ Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
45+1′ ΓΚΟΛ 1-1. Ισοφαρίζει η Καρμιώτισσα, ο Κατσαντώνης γύρισε ψύχραιμα στον Θεοδώρου ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ νίκησε τον Πίριτς.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου…
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου…
46′
Αλλαγή από τον Χαραλάμπους. Έξω ο Μπεν Σαλάμ, μέσα ο Ρόσι.
51′ Νέο δοκάρι για την ΑΕΚ. Ο Μπρούνο Γκάμα βρέθηκε φάτσα με τον Άντος, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι.
52′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Φαράζ μετά από μπαλιά του Λέδες και λάθος υπολογισμό του Χριστοφόρου πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα δίχτυα.

57′
Πρώτη αλλαγή από Μπεν Σιμόν. Έξω ο Σάντσες, μέσα ο Γκαρσία.
60′ Κίτρινη στο Ντούμπια για φάουλ.
70′ Αλλαγή για τους γηπεδούχους. Έξω ο Σουκ, μέσα ο Ψύχας.
71′ Σουτ του Γκάμα εκτός περιοχής, ψηλά έξω η μπάλα.
73′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Έξω οι Λόπες και Γκάμα, μέσα Μάμας και Σολ.
75′ Αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Θεοδώρου μετά από κτύπημα που δέχθηκε από το Ντίμερς δεν μπορεί να συνεχίσει και την θέση του πήρε ο Ματθαίου.
79′ Διπλή κίνηση από Μπεν Σιμόν. Έξω οι Τόμοβιτς και Φαράζ, μέσα Τρισκόφσκι και Ρομπέρζ.
83′ Ο Τρισκόφσκι κατέβασε εντός περιοχής, έκανε το σουτ αλλά ο Άντος ήταν σε ετοιμότητα.
87′ Έξω ο Χριστοφόρου, μέσα ο Χαραλάμπους για την Καρμιώτισσα.
88′ ΓΚΟΛ 1-3. Ο Σολ έδωσε στον Τρισκόφσκι ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ σκόραρε και «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του.