Ισόπαλο 1-1 αναδείχθηκε το ντέρμπι ανάμεσα σε Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στις 23 Σεπτεμβρίου του προηγούμενου έτους στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας είχε μπόλικο πάθος και ένταση εντός και… εκτός γηπέδου ιδιαίτερα με τις αποβολές των Γκιαγιέγο και Σα Πίντο στο ημίχρονο. Ο Πορτογάλος τιμωρήθηκε στο παιχνίδι εκείνο με αποκλεισμό από τον πάγκο του ΑΠΟΕΛ για τέσσερεις μήνες, δηλαδή μέχρι τα μέσα Φεβρουαρίου όπου και θα επιστρέψει.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Κβιλιτάια άνοιξε το σκορ με πέναλτι και ισοφάρισε για τους γηπεδούχους ο Φερέιρα. Ο τερματοφύλακας των γαλαζοκιτρίνων, Βιντ Μπέλετς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με τις σωτήριες του επεμβάσεις.

Αναλυτικά οι σημαντικότερες στιγμές του ντέρμπι:

4′ Απειλεί η Ανόρθωση. Επικίνδυνη σέντρα του Ουαγκέ, δεν βρήκε την μπάλα ο Πέτροβιτς αλλά ο Καστέλ αιφνιδιάστηκε.
17′ Κίτρινη στον Βιγιαφάνες για φάουλ στον Τεχέρα.
19′ Μακρινό σουτ του Ουαγκέ πάνω από τα δοκάρια.
19′ Κερδίζει πέναλτι το ΑΠΟΕΛ για χέρι του Γουαρίς μετά από σέντρα του Ντογκαλά.
21′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια.

32′ Πετυχαίνει γκολ η Ανόρθωση με τον Φερέιρα αλλά αυτό ακυρώνεται για οφσάιντ.
36′ Ωραίο κλέψιμο από τον Μαρκίνιος και σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
39′ Σουτ του Φερέιρα, η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Μπέλετς.
45+4′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Η κεφαλιά του Μαρκίνιος έφυγε λίγο έξω.
45+5′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Ανόρθωση με σουτ του Έλντερ Φερέιρα, ενώ η μπάλα είχε χτυπήσει στον Καστέλ, άλλαξε πορεία και αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ.

Αντιπαραθέσεις στο ημίχρονο ανάμεσα στους δύο προπονητές. Αποβλήθηκαν οι Ρικάρντο Σα Πίντο και Νταβίντ Γκαγιέγο.
57′
Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Ο Σούσιτς έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Κβιλιτάια έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Μιχαήλ ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
74′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Η μπάλα στρώθηκε στον Γκερέρο, ο Ισπανός έπιασε το σουτ αλλά έπεσε σωστά και απέκρουσε ο Μπέλετς.
77′ Νέα ευκαιρία για την Ανόρθωση. Κεφαλιά του Φερέιρα από κοντά, απέκρουσε ο Μπέλετς.
83′ Καλό σουτ του Εφραίμ, σε ετοιμότητα ο Μιχαήλ απέκρουσε την μπάλα.
90+4′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Φερέρ έπιασε την καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε ενστικτωδώς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχαήλ, Ουαγκέ, Γκαρσία, Κάργας, Τεχέρα, Καστέλ, Γκερέρο, Φερέιρα, Τιουνέ, Φερέρ, Γουαρίς.
Στον πάγκο: Πισιήας, Κεραυνός, Μαρμούκ, Κορέια, Παρούτης, Χαραλάμπους, Γκασάμα, Αντωνίου, Ιωάννου, Τζούλιου, Τσίκο

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Σούσιτς, Μαρκίνιος, Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Ντογκαλά.
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον, Τσεπάκ, Κρέσπο, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Βρόντης

ΓΚΟΛ: 45+5′ Φερέιρα/21′ Κβιλιτάια (π.)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φερέιρα/Βιγιαφάνες
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 9 χιλιάδες