Μετά τη νίκη επί της Ανόρθωσης, ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ Ζοσέ Ντομίνγκες είπε σημαντικά πράγματα.

«Ήταν ένα παιχνίδι με πολλές μονομαχίες, ισορροπημένο στο α΄ ημίχρονο χωρίς ευκαιρίες. Οι παίκτες είχαν ενθουσιασμό γιατί ήθελαν να νικήσουν και για τον προπονητή τους. Προσπαθούσαμε να παίξουμε ποδόσφαιρο αλλά επειδή ο διαιτητής σφύριζε πολλά φάουλ δεν συνέβαινε. Στο β΄ ημίχρονο μας σταμάτησε σε 2-3 σημείο που έπρεπε να δώσει πλεονέκτημα. Στο β’ ημίχρονο ήμασταν πιο υπομονετική. Με την είσοδο του Δώνη και τον Μαρκίνιος στο κέντρο είχε στόχο να κρατήσουμε μπάλα και αυτό δούλεψε. Αλλάξαμε και το σύστημα με την αλλαγή του Τομανέ αλλά γίναμε και από πριν δημιουργικοί με το δοκάρι του Βιγιαφάνες και την φάση του Ντογκαλά. Πέτυχε το πρώτο του γκολ ο Τομανέ και είναι σημαντικό γι’ αυτόν που ταλαιπωρήθηκε τον τελευταίο καιρό και αυτός και ο Γουίλσον. Το ΑΠΟΕΛ έδειξε ομάδα με χαρακτήρα και θέληση. Η αντίπαλη ομάδα και πριν από την κόκκινη η προσπάθεια της ήταν να μας σταματήσει καθώς απειλούσαμε περισσότερο. Όταν έμεινα με δέκα άρχισαν να παίζουν πιο καλά. Ο Σα Πίντο είπε ότι είναι στο φεγγάρι, συγχάρηκε τους ποδοσφαιριστές του».

Για το γεγονός ότι το ΑΠΟΕΛ παίζει καλύτερα στο β’ ημίχρονο: «Ο ενθουσιασμός ήταν αυτός που μας στοίχησε. Δεν είχαμε καθαρό μυαλό, βιαζόμασταν. Μην ξεχνάμε ότι παίζαμε με μία πολύ καλή ομάδα όπως είναι η Ανόρθωση. Στα ντέρμπι θέλει καθαρό μυαλό. Στο Β’ ημίχρονο, δόθηκε συγκεκριμένη εντολή να πηγαίνουν οι παίκτες μας πάνω σε όσους είχαν δει κίτρινες κάρτες. Επηρέασε και η διακοπή των Χριστουγέννων. Αν ήταν στο χέρι μας δεν θα την κάναμε αυτή τη διακοπή».