Η Δόξα πέτυχε την δεύτερη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και στέρησε την 2η θέση και το -4 από την κορυφή, στην Πάφος FC.
Ο Βελκόφσκι ήταν ο λυτρωτής αφού στο 67’ με ωραίο σουτ νίκησε τον Ίβουσιτς και ανέβασε την ομάδα του στους 8 βαθμούς πλησιάζοντας στους 5 την 11η θέση στο που εξασφαλίζει την παραμονή. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν κάποιες ευκαιρίες, δημιούργησαν προϋποθέσεις αλλά οι τελικές προσπάθειες των ποδοσφαιριστών δεν ήταν οι αναμενόμενες. Η Δόξα πραγματοποίησε παθιασμένη εμφάνιση και κατάφερε δίκαια να πάρει τους τρεις βαθμούς. Πισωγύρισμα για το σύνολο του Καρσέδο μετά τη μεγάλη επιτυχία στο τελευταίο λεπτό κόντρα στον Άρη.

ΔΟΞΑ: Αντωνίου, Τάντι, Τρούγιτς (90+3′ Σιέλης), Σαντίκ, Ναμπί (87′ Τραιτσέφσκι), Βελκόφσκι, Αλσέους, Αντωνιάδης, Κυριάκου Ε. (81′ Προβυδάκης), Πούριτς, Ασάντε.
Στον πάγκο: Αγριμάκης, Κυριάκου Π., Αντουί, Κυριάκου Χ., Τζε Τζε.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Μπότσκαι, Ικόκο, Αμπντουσαλάμοφ (64′ Νταλίνια), Τάνκοβιτς, Βαλακάρι, Ναμ (83′ Κανέ), Τουμάσι (46′ Μελούσο), Πελάζιο (25′ Πέπε).
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Δημητρίου, Μιχαήλ, Ταβάρες.

ΓΚΟΛ: 67′ Βελκόφσκι.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντωνιάδης, Βελκόφσκι, Τρούγιτς/ Πέπε (3), Μελούσο, Τάνκοβιτς, Νταλίνια.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
2′
Φάουλ σε καλή θέση για τους φιλοξενούμενους. Στο τοίχος η εκτέλεση του Τάνκοβιτς.
4′ Καλή ενέργεια του Τρούγιτς, βρήκε χώρο και έκανε το σουτ αλλά ο Ίβουσιτς μάζεψε εύκολα.
17′ Ο Τουμάσι έκανε το σουτ από πλάγια θέση αλλά ο Αντωνίου πραγματοποίησε σωτήρια επέμβαση.
20′ Η Πάφος FC έχει την κατοχή και επέβαλε τον ρυθμό της στην Δόξα. Το μόνο που λείπει από το σύνολο του Καρσέδο είναι η εύστοχη τελική προσπάθεια.
21′ Ο Πελάζιο έμεινε στο έδαφος, του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και αναμένουν στην ομάδα εάν μπορεί να συνεχίσει ή όχι. Όπως φαίνεται θα περάσει αναγκαστικά εκτός παιχνιδιού.
25′ Αναγκαστική αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Έξω ο Πελάζιο, μέσα ο Πέπε.
29′ Φάση διαρκείας για την Πάφο και διαμαρτυρίες για πέναλτι για χέρι το οποίο σωστά δεν δόθηκε αφού η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ασάντε.
31′ Η Δόξα σκόραρε μετά από εκτέλεση φάουλ και ωραίο πλασέ του Σαντίκ αλλά ο βοηθός σωστά ακύρωσε το γκολ αφού ο αρχηγός των γηπεδούχων ήταν σε αντικανονική θέση.
33′ Μεγάλη φάση για τη Δόξα η οποία ανεβάζει ρυθμό. Ο Βελκόφσκι από πλάγια θέση, εντός περιοχής έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Ίβουσιτς απέκρουσε.
37′ Κίτρινη στον Μάριο Δημητρίου ο οποίος βρίσκεται στον πάγκο της Πάφος FC αλλά λόγω έντονων διαμαρτυριών τιμωρήθηκε.
40′ Κόκκινη για τον Μάριο Δημητρίου. Αδιόρθωτος ο παίκτης των φιλοξενουμένων αφού ξανά διαμαρτυρήθηκε, δέχτηκε δεύτερη κάρτα και αποβλήθηκε από τον διαιτητή.
45′ Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.
45+2′ Κίτρινη στον Αντωνιάδη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ικόκο.
ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
Τα στατιστικά του πρώτου μέρους:
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.
ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46′ Αλλαγή από Καρσέδο. Έξω ο Τουμάσι, μέσα ο Μελούσο ο οποίος πάει στο αριστερό άκρο της άμυνας και ο Μπότσκαι πιο μπροστά.
50′ Μεγάλη επέμβαση του Αντωνίου. Ο Ικόκο έκανε το πλασέ από κοντινή θέση αλλά ο νεαρός σωτήρια έδιωξε σε κόρνερ.
55′ Κίτρινη στον Πέπε για τράβηγμα στον Σαντίκ. Ήταν στο όριο και χάνει ένα αγώνα.
57′ Σουτ του Ικόκο εκτός περιοχής, αρκετά άστοχο.
62′ Μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπότσκαι. Η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
64′ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Εκτός ο Αμπντουσαλάμοφ, μέσα ο Νταλίνια.
67′ ΓΚΟΛ 1-0. Η Δόξα ανοίγει το σκορ με τον Βελκόφσκι ο οποίος μετά από ασίστ του Τρούγιτς ξεπέρασε τον αντίπαλο του και με υποδειγματικό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

70′ Κίτρινη στον Μελούσο για αντικανονικό μαρκάρισμα.
75′ Εκτέλεση φάουλ του Μπότσκαι. Μάζεψε εύκολα ο Αντωνίου.
77′ Κίτρινες σε Τάνκοβιτς και Βελκόφσκι για μία διαμάχη που είχαν.
79′ Κίτρινη στον Νταλίνια μετά από δυνατό φάουλ.
81′ Αλλαγή για την Δόξα. Μέσα ο Προβυδάκης (ντεμπούτο), έξω ο Ε. Κυριάκου.
83′ Τρίτη αλλαγή από Καρσέδο και τελευταία. Μέσα ο Κανέ, έξω ο Ναμ.
85′ Κίτρινη στον Τρούγιτς για χέρι μετά από υπερπροσπάθεια.
86′ Μεγάλη φάση με Ικόκο. Βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά έστειλε έξω την μπάλα.
87′ Αλλαγή από Πετράκη. έξω ο Ναμπί, μέσα ο Τραιτσέφσκι.
90′ Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.
90+3′ Τελευταία αλλαγή για τη Δόξα. Μέσα ο Σιέλης έξω ο Τρούγιτς.