Η Άρσεναλ ήθελε τη νίκη για να επιστρέψει στην κορυφή της Premier League κι έπειτα από τη 19η αγωνιστική να στεφθεί πρωταθλήτρια χειμώνα, όμως η Γουέστ Χαμ και ο Ντίνος Μαυροπάνος είχαν διαφορετικά σχέδια κι επικράτησαν με 2-0 μέσα στο “Έμιρεϊτς”, κρατώντας τη Λίβερπουλ στην 1η θέση.

Τα “σφυριά” προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό με γκολ του Τόμας Σούτσεκ έπειτα από γύρισμα του Τζάροντ Μπόουεν που ελέχθηκε για αρκετή ώρα για το αν η μπάλα είχε βγει άουτ, μιας και ο Άγγλος επιθετικός εμπόδιζε τα πλάνα με το σώμα του.

Οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα απάντησαν με σωρεία ευκαιριών, δοκάρι, όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Αλφόνς Αρεολά και το πλήρωσαν. Στο 55ο λεπτό, ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός με κεφαλιά έγραψε το 2-0, αλλά δεν πανηγύρισε το γκολ απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες είχε χάσει τον Λούκας Πακετά με τραυματισμό από το 33′ κι έπειτα από το δεύτερο τέρμα της αμύνθηκε με επιτυχία και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης που τη στέλνουν στην 6η θέση της βαθμολογίας. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις, ο Σαΐντ Μπενραχμά είχε την ευκαιρία να αυξήσει τον δείκτη του σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Ντέκλαν Ράις, αλλά ο Νταβίντ Ράγια απέκρουσε και κράτησε το 2-0.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Νιούκαστλ – Φόρεστ 1-3 (23′ πεν. Ίσακ / 45+1′, 53′, 60′ Γουντ)
  • Μπόρνμουθ – Φούλαμ 3-0 (44′ Κλάιφερτ, 62′ πέν. Σολάνκε, 90+3′ Σινιστέρα)
  • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Λούτον 2-3 (61′ Μακμπέρνι, 69′ Αχμέντχοτζιτς / 17′ Ντόουτι, 77′ αυτ. Ρόμπινσον, 81′ αυτ. Μπεν Σλιμάν)
  • Μπέρνλι – Λίβερπουλ 0-2 (6′ Νούνιες, 90′ Ζότα)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Άστον Βίλα 3-2 (59′, 71′ Γκαρνάτσο, 82′ Γκαρνάτσο – 21′ ΜακΓκίν, 26′ Ντέντονκερ)
  • Μπρέντφορντ – Γουλβς 1-4 (16′ Γουισά / 13′ Λεμινά, 14′, 28′ Χουάνγκ, 79′ Μπελγκάρντ)
  • Τσέλσι – Κρίσταλ Πάλας 2-1 (13′ Μούντρικ, 89′ Μαντουέκε / 45+1′ Ολίς)
  • Έβερτον – Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (29′ Χάρισον / 53′ Φόντεν, 64′ Άλβαρες, 86′ Σίλβα)
  • Μπράιτον – Τότεναμ 4-2 (11′ Χίνσελγουντ, 63′ Εστουπινιάν, 23′ πέν., 75′ πέν. Πέντρο / 81′ Βέλις, 85′ Ντέιβις)
  • Άρσεναλ – Γουέστ Χαμ 0-2 (13′ Σούτσεκ, 55′ Μαυροπάνος)