Η Μίλαν άφησε πίσω της την γκέλα με τη Σαλερνιτάνα και υπέταξε με 1-0 για τη 18η αγωνιστική τον κακό δαίμονά της τα τελευταία χρόνια, Σασουόλο, με συνέπεια να διατηρηθεί μόνη στην 3η θέση της Serie A και τη Φιορεντίνα να καραδοκεί.

Οι «ροσονέρι» ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (παρά τα προβλήματα στην άμυνα με τον Τεό Ερναντέζ να αγωνίζεται ξανά ως στόπερ), είχαν κλείσει τους φιλοξενούμενους στα καρέ τους, όμως δεν ήταν εύστοχοι. Σε συνολικά 20 τελικές στον αγώνα, μόλις οι δύο είχαν κατεύθυνση προς την εστία του Αντρέα Κονσίλι.

Η μία εξ αυτών ήταν το κοντινό σουτ του Κρίστιαν Πούλισικ στο 59ο λεπτό έπειτα από κάθετη και κακό κόψιμο από αμυντικό, με τον Αμερικανό να χρίζεται σκόρερ για έκτη φορά τη φετινή σεζόν στο πρωτάθλημα.

Μίλαν (Σ. Πιόλι): Μενιάν, Φλορένζι, Τ. Ερναντές, Κιάερ (82′ Σίμιτς), Καλάμπρια, Ράιντερς, Μπένασερ (63′ Αντλί), Λόφτους Τσικ (74′ Ζερόλι), Λεάο (81′ Τσουκουέζε), Πούλισικ, Ζιρού (63′ Γιόβιτς).

Σασουόλο (Α. Ντιονίσι): Κονσίλι, Πέντερσεν, Φεράρι, Έρλιτς (46’ Τρεσόλντι), Τόλιαν, Ένρικ, Θόρστβεντ, Μπαϊράμι (65′ Βολπάτο), Λαουριέντε, Μπεράρντι, Πιναμόντι.

ΒΕΡΟΝΑ 0-1 ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ
Έχει ακόμη παλμό η Σαλερνιτάνα, η οποία πέρασε με 1-0 από την έδρα της Βερόνα και πλέον η διαφορά τους μειώθηκε στο δίποντο.
Στο 13ο λεπτό το σουτ του Ματσόκι πέρασε εκατοστά έξω και στο 19’ ο Καντρέβα σέντραρε από δεξιά και ο Τσάουνα πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε. Στο 43ο λεπτό ο Μοντιπό έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Σίμι και στο 44’ είπε όχι και σε κεφαλιά του Κάστανου ενώ στο 45+1’ ο Σουσλόβ έχασε μοναδική ευκαιρία από κοντά.
Στο 48ο λεπτό ο Τσάουνα έκανε όμορφη ενέργεια και με σουτ λίγο έξω από την περιοχή έγραψε το 0-1.
Στο 65ο λεπτό το ψαλιδάκι του Ενγκόνγκ πέρασε ελάχιστα έξω ενώ στο 90′ ο Κουλιμπαλί έσωσε στη γραμμή μετά από κεφαλιά του Καμπάλ.

ΒΕΡΟΝΑ: Μοντιπό, Τσατσούα (60’ Τεράτσιανο), Ντόιγκ (87’ Καμπάλ), Νταβίντοβιτς, Χίεν, Χόνγκλα, Λάζοβιτς (60’ Μπονατσόλι), Ντζούριτς (82’ Ανρί), Φολορούνσο (87’ Εμπουλά), Σουσλόβ, Ενγκόνγκ.

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Κοστίλ, Πιρόλα (5’ Γκιομπέρ), Ματσόκι, Φάτσιο, Μπράνταριτς, Κουλιμπαλί, Ματζιόρε, Τσάουνα, Κάστανος (59’ Γεγκόφσκι), Καντρέβα, Σίμι (88’ Ικβουεμέσι).

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής
Νάπολι – Μόντσα 0-0
Φιορεντίνα – Τορίνο 1-0 (83′ Ρανιέρι)
Τζένοα – Ίντερ 1-1 (45+7′ Ντραγκουσίν / 42′ Αρναούτοβιτς)
Λάτσιο – Φροζινόνε 3-1 (70′ Καστεγιάνος, 72′ Ίσακσεν, 84′ Πάτρικ / 58′ πέν. Σοουλέ)
Αταλάντα – Λέτσε 1-0 (58′ Λούκμαν)
Ουντινέζε – Μπολόνια 3-0 (23′ Περέιρα, 48′ Λούκα, 52′ Παγέρο)
Κάλιαρι – Έμπολι 0-0
Βερόνα – Σαλερνιτάνα 0-1 (48′ Τσαουνά)
Μίλαν – Σασουόλο 1-0 (59′ Πούλισικ)
30/12 21:45 Γιουβέντους – Ρόμα