Με γκολ στις καθυστερήσεις η Οσασούνα νίκησε τη Ράγιο και έκανε ένα ακόμα βήμα παραμονής.

Μόλις στο 9’ η Ράγιο είχε δοκάρι μετά από εντυπωσιακό σουτ του Λεζέν από πολύ μακρινή απόσταση. Στο 30’ ο Μουμίν από πλάγια θέση αλλά ουσιαστικά εξ επαφής έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. H Ράγιο είχε μεγάλη ευκαιρία και στο 54’ όταν ο Ερέρα έδιωξε με το πόδι του σουτ του Ντε Τομάς. Στο 84’ οι γηπεδούχοι είχα δοκάρι με τον Ίκερ Μουνιόθ.

Λίγο πριν ολοκληρωθούν τα 90’ ο Ντιμιτριέφσκι έκανε μεγάλη επέμβαση σε κοντινό πλασέ του Μονκαγιόλα. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι με τον Ραούλ Γκαρθία «κτύπησαν» στην τελευταία φάση και πήραν σημαντική νίκη με 1-0.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Ερέρα, Αρέσο, Νταβίντ Γκαρθία, Κρούθ, Πένια (84’Βιδάλ), Μουνιόθ, Ορόθ (84’Ιμπάνιεθ), Γκόμεθ (69’Μονκαγιόλα), Άβιλα (84’Ραούλ Γκαρθία), Ρουμπέν Γκαρθία (69’Αρνάις), Μπούντιμιρ.

Ρ.ΒΑΓΕΚΑΝΟ: Ντιμιτριέφσκι, Μπαλιού, Μουμίν, Λεζέν, Εσπίνο, Σις (73’Ουνάι Λόπεθ), Βαλεντίν, Κίκε (63’Εντεκά), Ίσι (88’Καμέγιο), Άλβαρο (73’Μπεμπέ), Ντε Τομάς (88’Ντε Φρούτος).