Τεράστια νίκη για την Άλμπα Βερολίνου, η οποία με ένα τρομερό ματς έκαμψε την αντίσταση της Μπαρτσελόνα και πανηγύρισε ένα πολύ μεγάλο αποτέλεσμα με 74-70.

Αυτή ήταν μόλις η τρίτη νίκη για τους Γερμανούς τη φετινή σεζόν στην EuroLeague, ενώ οι μπλαουγκράνα έπεσαν στο 10-5. Επιθετικός πλουραλισμός για την Άλμπα που είχε πέντε διψήφιους. Από την Μπαρτσελόνα το πάλεψε ο Λαπροβίτολα με 15 πόντους, ωστόσο δεν ήταν αρκετοί.

Ο αγώνας
Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο στο μεγαλύτερο μέρος του, με τον ρυθμό να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα και να εξυπηρετεί σε μεγάλο βαθμό την Άλμπα Βερολίνου. Ο δείκτης του σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα και η Μπαρτσελόνα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των τριών πόντων (41-38).

Στο δεύτερο μέρος οι Γερμανοί περιόρισαν αισθητά τους μπλαουγκράνα, τους κράτησαν μόλις στους 11 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, το επιμέρους του οποίου ήταν 18-11. Η Άλμπα μπήκε από θέση ισχύος στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, διεκδικόντας τη νίκη από το +4 (56-52).

Το σκοράρισμα μοιράστηκε για τους γηπεδούχους στους Τόμας, Μπράουν, Πρόσιντα και Τίμαν, με τον Νίκολα Λαπροβίτολα να το παλεύει για τους Ισπανούς. Στην τελευταία περίοδο η Άλμπα έφτασε ακόμη και σε διψήφια διαφορά (70-57 στο 35′), τοποθετόντας ισχυρές βάσεις νίκης.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Γερμανοί ξεκίνησαν να κάνουν αρκετά λάθη, που έδωσαν το δικαίωμα στην Μπαρτσελόνα να ξαναμπεί στο ματς. Η Άλμπα τελικά άντεξε στην πίεση και πανηγύρισε τη νίκη με 74-70.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βίλιους, Ράσις, Τζιοβανέτι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 38-41, 56-52, 74-70.

ΑΛΜΠΑ: Μπράουν 10 (2/5 τρίποντα), Πρόσιντα 11 (1/4 τρίποντα), Σπανιόλο 2, Γουέτζελ 10 (3 ριμπάουντ), Ντίλοου 5, Μάτισεκ 2, Σνάιντερ 5, Τόμας 13, Νίκιτς, Κουμάτζι 4, Τίμαν 12 (7 ριμπάουντ).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντα Σίλβα 6 (3 ριμπάουντ), Πάουλι 2, Βέσελι 8 (4 ασίστ), Μπριθουέλα 7, Κάλινιτς 8 (3 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 5 (10 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ 7, Λαπροβίτολα 15 (4 ασίστ), Πάρκερ 7 (4 ριμπάουντ), Νάτζι, Γιοκουμπάιτις 2, Πάρα 3

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Μπαρτσελόνα αντιμετωπίζει εκτός έδρας τη Ζάλγκιρις (22/12, 20:00), ενώ η Άλμπα υποδέχεται τη Φενέρμπαχτσε (22/12, 21:15).