Με νίκη για την Ανόρθωση, ολοκληρώθηκε το παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού, για την 11η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, ανάμεσα στην ομάδα της Αμμοχώστου και στον ΑΠΟΠ.

Η Ανόρθωση έφθασε στη νίκη κερδίζοντας με 94-67 και έχοντας για κορυφαίο τον Horton (21 πόντοι, 0/1 βολή, 3/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Η Ανόρθωση ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και ήταν πολύ εύστοχη στην 1η περίοδο, τόσο από κοντά όσο και από την περιφέρεια. Το προβάδισμα της ανέβαινε συνέχεια και έτσι στο τέλος του πρώτου κομματιού του αγώνα, η τιμή της διαφοράς έφθασε στο +18 και ενώ το σκορ ήταν 32-14.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό η γηπεδούχος και στην αρχή της 2ης περιόδου, διεύρυνε το προβάδισμα της στο +26, όταν προηγήθηκε με 49-23, ενώ η άμυνα του ΑΠΟΠ είχε προβλήματα. Στο τέλος του ημιχρόνου, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 53-32.

Στις αρχές της 3ης περιόδου η Ανόρθωση προηγήθηκε με 60-35, συνεχίζοντας να κρατάει ένα γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι της, αλλά και τη διαφορά, πάνω από το +20. Αν και ήταν ακόμη νωρίς, όλα έδειχναν ότι πολύ δύσκολα θα άλλαζε κάτι και ενώ με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 76-49.

Ουσιαστικά, όλα είχαν κριθεί μετά την εξέλιξη στις τρεις πρώτες περιόδου, αν και ο ΑΠΟΠ συνέχισε να προσπαθεί για να μειώσει τη μεγάλη του σε βάρος διαφορά. Ωστόσο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο κατά το τελευταίο κομμάτι του, με την Ανόρθωση να φθάνει τελικά στην 7η φετινή της νίκη, κερδίζοντας με 94-67.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-14, 53-32, 76-49, 94-67.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Taylor 14, Τρετιάκοβ 10, Βάρσος 7 (1), Horton 21 (5), Skinner 12 (2), Αντωνίου, Talton 10, Τομπάζος 5 (1), Βύρωνος 5 (1), Μαραγκός 10, Νοταρίδης.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Whitfield 10, Perry 20 (5), Rogers 22 (1), Δημητρίου 3, Παπαδημητρίου 4, Coleman, Σταύρου, Πορφυρίδης 6 (2), Αηδονίδης, Κουτσίδης, Σάββα.