Χαμένη ευκαιρία για την Μπρεστ! Σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 12η αγωνιστική η ομάδα του Ερίκ Ροΐ «κόλλησε» στο 1-1 με το Στρασβούργο και παρέμεινε στην 7η θέση της βαθμολογίας, χάνοντας την ευκαιρία να πιάσει πεντάδα.

Στο 44ο λεπτό ο Λε Ντουαρόν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι και στο δεύτερο μέρος είχαν τον έλεγχο και κυκλοφορούσαν περισσότερο την μπάλα. Το Στρασβούργο έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις και είχε τις στιγμές του, ωστόσο είχε πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

Στο 72’ η Μπρεστ είχε μια μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Περέιρα πήρε μια κοντινή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Το Στρασβούργο ωστόσο βγήκε στην αντεπίθεση στο 80ο λεπτό, ο Ντιόν έστρωσε στον Εμέγκα, ο οποίος με ωραίο πλασέ έγραψε το 1-1. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν εκ νέου προβάδισμα και να πετύχουν κάποιο γκολ, ωστόσο δεν κατάφεραν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του αγώνα.