Γρήγορος ρυθμός, ανώτερη η Παρτίζαν με εξαιρετικούς Πάντερ και Σμάιλαγκιτς

Καλύτερο ήταν το ξεκίνημα της Παρτίζαν στην αναμέτρηση, η οποία προηγήθηκε με 2-7 έχοντας εξαιρετικό πρόσωπο στην άμυνα. Ο Σμάιλαγκιτς είχε εξαιρετική παρουσία και στις δυο πλευρές του γηπέδου, μετρώντας ήδη 4 πόντους και 3 ριμπάουντ με την διαφορά να ανοίγει για πρώτη φορά στους 10 πόντους (3-13 στο 6’). Ο Πάντερ είχε βρει ρυθμό στην επίθεση έφτασε γρήγορα τους 5 πόντους (5-16 στο 6’) με την σέρβικη ομάδα να παρουσιάζει πολύ καλή εικόνα και στην άμυνα. Η λιθουανική ομάδα με σερί 7-0 μείωσε την διαφορά στους 4π. (12-16 στο 7’) με τον Νάναλι να απαντά με τρίποντο και φάουλ για το 12-20 στο 8’. Το σύνολο του Ομπράντοβιτς απάντησε στο σερί της Ζαλγκίρις με σερί 7-0 για το 19-29, αποκτώντας μια καλή διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-29).

Πήρε φωτιά ο Πάντερ, διψήφιο προβάδισμα για την σέρβικη ομάδα

Γρήγορος ήταν ο ρυθμός και στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου με την Παρτίζαν να αυξάνει την διαφορά της πάνω από τους 10 (24-40 στο 12’) με τον Πάντερ να έχει πάρει φωτιά από την περιφέρεια (4/4τρ.). Η σερβική ομάδα είχε επιβάλει τον ρυθμό της και την ανωτερότητά της στην αναμέτρηση διατηρώντας τις διψήφιες διαφορές (35-47 στο 15’). Ο Ντοζίερ είχε πολύ καλή παρουσία στην «Ζalgirio Arena» με την Παρτίζαν να έχει εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια (6/11τρ.), ενώ από την άλλη πλευρά η Ζαλγκίρις στηριζόταν σε ατομικές προσπάθειες του Έβανς (14π.). Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Ομπράντοβιτς στο +18 (44-58) σε ένα χορταστικό παιχνίδι με υψηλό σκορ.

Αντέδρασε η Ζάλγκιρις, επανάφερε την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας η Παρτίζαν

Η Παρτίζαν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου αύξησε την διαφορά και πάνω από τους 15 (44-61 στο 21’) βάζοντας σημαντικές βάσεις για μια πολύτιμη νίκη. Η Ζαλγκίρις με τον Ντίμσα και τον Έβανς μείωσε κάτω από τους (52-61 στο 24΄) δίνοντας μεγαλύτερο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, ενώ ο Σμιτς με τρίποντο ροκάνισε το προβάδισμα στους 7 (55-62 στο 24’). Η ομάδα του Καζίς Μακσβίτις είχε βρει ρυθμό, την στιγμή που η Παρτίζαν είχε χάσει την συγκέντρωσή σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα (58-64 στο 27’). O ΛεΝτέι με ένα σημαντικό τρίποντο σταμάτησε την λιθουανική αντεπίθεση, ενώ ο Σμιτς ανέβασε το προβάδισμα και πάλι στους 14π. (58-74 στο 28΄). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Παρτίζαν στο +12 (64-76), με την σερβικη ομάδα να έχει κόψει τον ρυθμό της Ζαλγκίρις και να έχει ένα πολύ καλό προβάδισμα.

Η Παρτίζαν διατήρησε την διαφορά και έφυγε με το διπλό από την Λιθουανία

Ο Έβανς με τρίποντο μείωσε στους 11π. (67-78 στο 32′) με την Ζαλγκίρις να κάνει την τελευταία προσπάθεια της για την ανατροπή. Ο Πάντερ με τον Πονίτκα ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +14 (67-82 στο 33′) με τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να ελέγχουν τον ρυθμό. Το σέρβικο προβάδισμα παρέμενε σε επίπεδα ασφαλείας (71-83 +12 στο 35′) με την ομάδα από το Βελιγράδι να έχει βάλει τις βάσεις για την νίκη. Τα τελευταία δυο λεπτά ήταν περισσότερο διαδικαστικά με την Παρτίζαν να έχει ουσιαστικά καθαρίσει το παιχνίδι και τις δυο ομάδες να περιμένουν το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 44-58, 64-76, 85-93