Επιστροφή στην κορυφή χαλαρά, απλά και με ευρεία νίκη για το ΑΠΟΕΛ. Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν της Δόξας με 5-0 για την 13η αγωνιστική με τις αλλαγές του Ζοσέ Ντομίνγκες να «καθαρίζουν» την αναμέτρηση!
To σκορ (1-0) άνοιξε ο Κρέσπο με το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, στο 15ο λεπτό, με ιδανικό πλασέ από το ύψος της περιοχής μετά από πανέμορφη ενέργεια του Μαρκίνιος, ενώ στο 21’ οι γαλαζοκίτρινοι «άγγιξαν» το 2-0, ωστόσο η κεφαλιά του Τομανέ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σισκόφσκι.
Στην επανάληψη, οι αλλαγές του Ντομίνγκεζ «σφράγισαν» μια ευρεία νίκη με 5-0 για την ομάδα της Λευκωσίας. Στο 56’ ο Βιγιφάνες με απευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 2-0, ενώ τη σκυτάλη πήρε ο Δώνης που με δύο προσωπικά του γκολ, στο 70’ και το 77’ έγραψε το 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Κβιλιτάια στις καθυστερήσεις με ωραίο γυριστό σουτ.
Κάπως έτσι, το ΑΠΟΕΛ έφτασε τους 29 βαθμούς και με αυτό τον τρόπο επέστρεψε στην κορυφή!
Αντιθέτως, η Δόξα παρέμεινε καθηλωμένη στον ένα βαθμό.

ΑΠΟΕΛ (Ντομίνγκες): Μπέλετς, Τσεπάκ, Κρέσπο (83′ Σούσιτς), Πέτροβιτς, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο, Σαρφό (46′ Βιγιαφάνες), Ντογκαλά (69′ Γουΐλσον), Μαρκίνιος (60′ Δώνης), Τομανέ (69′ Κβιλιτάια)
Στον πάγκο: Κίττος, Καραμανώλης, Φαουάζ, Σατσιάς, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου

Δόξα (Πετράκης): Σισκόφσκι, Σιέλης, Τρούγιτς (71′ Σαντίκ), Ναμπί, Κλεόφιλο, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Στυλιανού, Χ. Κυριάκου (60′ Αντγουί), Ασάντε (71′ Σκόγλουντ), Ντζετζέ (46′ Αλτσέους)
Στον πάγκο: Αντωνίου, Π. Κυριάκου, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς, Μουχάμεντ, Β. Κυριάκου

Στο όριο καρτών: Κρέσπο, Τσεπάκ, Φαουάζ, Σατσιάς, Ντογκαλά (2), Πέτροβιτς (5) / Μουχάμεντ, Κλεόφιλο, Ντζετζέ (2), Αντγουί (5)

ΣΚΟΡΕΡ: Κρέσπο (15′), Βιγιαφάνες (56′), Δώνης (70′, 77′)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
4′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Ντογκαλά να μην μπορεί να νικήσει τον Σισκόφσκι σε τετ α τετ, μετά από ένα αδύναμο πλασέ.
10′ Κεφαλιά του Ασάντε, σε ετοιμότητα ο Μπέλετς.
15′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μαρκίνιος με ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Κρέσπο ο οποίος ήταν αμαρκάριστος, από το ύψος της μικρής περιοχής, με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ.

21′ Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ σε κεφαλιά του Τομανέ έπειτα από σέντρα του Ζέφτε.
32′ Σουτ του Ζέφτε, ψηλά έξω.
39′ Κίτρινη στον Ναμπί.
45′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Δίκαια το ΑΠΟΕΛ βρίσκεται μπροστά στο σκορ, αφού έλεγχε καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτού, το ματς. Μπορεί να είχε μια…φλύαρη κατοχή στο πρώτο 10λεπτο, ωστόσο, μετά έγινε πιο απειλητικό, έφτασε στο γκολ ενώ μπορούσε να το διευρύνει αν ο Τομανέ δεν σημάδευε το δοκάρι στο 21′.

Αλτσέους μέσα, Ντεντζέ έξω.
Βιγιαφάνες αντί Σαρφό.
48′ Κίτρινη στον Βελκόφσκι.
51′ Σουτ του Ναμπί, άουτ.
55′ Kίτρινη στον Αλτσέους.
56′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Βιγιαφάνες, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο, «νικάει» τον Σισκόφσκι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

60′ Δώνης εντός, Μαρκίνιος εκτός.
60 Αντγουί αντί Χ. Κυριάκου.
62′ Πλασέ του Ντάλσιο, μόλις πάνω από την εστία.
66′ Κίτρινη στον Κρέσπο που είναι η 3η του και χάνει είτε ΑΕΖ, είτε Πάφος FC.
67′ Ο Μπέλετς διώχνει εντυπωσιακά την εκτέλεση φάουλ του Βελκόφσκι.
69′ Κβιλιτάια και Γουΐλσον μέσα, Ντογκαλά και Τομανέ έξω.
70′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Γουΐλσον βρήκε με ωραία κάθετη τον Δώνη ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Σισκόφσκι για να χριστεί κι’ αυτός σκόρερ.

71′ Σαντίκ και Σκόγκλουντ αντί Τρούγιτς και Ασάντε.
77′ ΓΚΟΛ 4-0. Γύρισμα του Ντάλσιο, η μπάλα έφτασε στον Δώνη που αριστερό σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

83′ Ο Κρέσπο αφήνει τη θέση του στον Σούσιτς.
90′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+3′ ΓΚΟΛ 5-0. Ο Κβιλιτάια με γυριστό σουτ μετά την μπαλιά του Ντάλσιο…τελειώνει το ματς.