Την 5η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Πάφος FC, επικρατώντας της Νέας Σαλαμίνας στο «Αμμόχωστος» με 2-0, την οποία υποχρέωσε ταυτόχρονα και στην πρώτη της ήττα στην έδρα της τερματίζοντας το ερυθρόλευκο σερί!
Η παφιακή ομάδα ήταν πολύ καλύτερη, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και δίκαια έφτασε στην επικράτηση. Ο Τάνκοβιτς, αφότου έχασε ξεκάθαρες ευκαιρίες με αποκορύφωμα τη φάση του 45’ όταν σε κενή εστία έστειλε την μπάλα έηω, άνοιξε το σκορ στο 58’, με το Ζάιρο στο 81’ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.
Σημειώνουμε ότι ακυρώθηκαν μετά από υπόδειξη του VAR ως οφσάιντ τα γκολ των Βαλακάρι (62’) και Καρλίτος (71’). Ο πρώτος είχε και δοκάρι στο 60’.

Ν.ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Κίσσας, Ντιακιτέ, Κονατέ (74′ Οφόρι), Τσελέα, Λέουκο, Κατσιάρης (63′ Μιγκελίτο), Φερνάντεθ (63′ Κονέ), Καρλίτος, Νάρσινγκ (83′ Παπαγεωργίου), Ντουρμισάι (83′ Κορομά), Ντορεγκαράι.
Στον πάγκο: Καλανίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Κουζμάνοβιτς, Κονέ, Παπαγεωργίου, Σπυριδάκης, Χριστοδούλου, Οφόρι, Βίκτωρος, Έντσον, Κορομά.
ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Γκολντάρ, Ικόκο, Μπότσκαϊ (69′ Ταβάρες), Ντράγκομιρ (79′ Αμπντουσαλάμοφ), Ναμ, Βαλακάρι (79′ Μπρούνο Φελίπε), Τάνκοβιτς (79′ Τουμάσι), Πέπε (27′ Πελάτζιο), Ζάιρο.
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Μπρούνο Φελίπε, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες, Πελάτζιο.

Έναρξη αγώνα.
8’ Πρώτη φάση στο ματς για την Πάφος FC. Δυνατό σουτ του Τάνκοβιτς στο ύψος της περιοχής, σωτήρια απόκρουση από τον Κίσσα!
10’ Νέα ευκαιρία για την Πάφος FC. Σουτ του Ζάιρο στην περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Κίσσας!
11’ Κεφαλιά του Βαλακάρι, έξω.
14’ Πτώση του Ντορεγκαράι στην περιοχή, «παίζεται» από τον ρεφ.
18’ Καλό σουτ του Πέπε, λίγο πάνω από την εστία.
20’ Κίτρινη στον Ντορεγκαράι, συμπληρώνει τρεις.
27’ Αναγκαστική αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Πελάτζιο στη θέση του τραυματία Πέπε.
29’ Νέα ευκαιρία για την Πάφος FC! Σουτ του Ζάιρο στην περιοχή, νέα σωτήρια απόκρουση του Κίσσα!
45’ Απίστευτη ευκαιρία για την Πάφος FC! Μετά από γύρισμα του Ικόκο στην περιοχή, ο Τάνκοβιτς προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα έξω!!!
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 0-8 (0-4)
ΚΟΡΝΕΡ:  0-3
ΚΑΤΟΧΗ: 38-62%

49’ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφος FC! Μόνος ο Τάβκοβιτς στην περιοχή, με σουτ έστειλε την μπάλα έξω!
50’ Κίτρινη στον Τσελέα.
58’ 0-1: Αυτή τη φορά ο Τάνκοβιτς βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα, με πλασέ στην περιοχή!
60’ Κίτρινη ο Λέουκο.
60’ Σουτ του Βαλακάρι, η μπάλα στο δοκάρι!
62’ Με σουτ στην περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό, ο Βαλακάρι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα! Παίρνει τη φανέλα του άτυχου Νταβό και του αφιερώνει το γκολ!
63′ Ακυρώνεται το γκολ, υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ μέσω VAR ο Φινλανδός!
63′ Αλλαγή για τη Ν.Σαλαμίνα. Κονέ και Μιγκελίτο αντί Φερνάντεθ και Κατσιάρη.
69’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Ταβάρες αντί Μπότσκαϊ που αποχωρεί με ενοχλήσεις.
71’ Σουτ του Ντορεγκαράι, απέκρουσε ο Ίβουσιτς και στην επαναφορά ο Καρλίτος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
73′ Ακυρώνεται μέσω VAR το γκολ για οφσάιντ του Ντορεγκαράι!
74′ Αλλαγή για τη Ν.Σαλαμίνα. Ο Οφόρι αντί του Κονατέ.
79’ Τρεις αλλαγές για την Πάφος FC. Μπρούνο Φελίπε, Τουμάσι και Αμπντουσαλάμοφ αντί Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς και Βαλακάρι.
81’ 0-2: Ο Ζάιρο πέρασε τον Κίσσα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
83’ Αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Κορομά και Παπαγεωργίου αντί Ντουρμισάι και Νάρσινγκ.
87’ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα! Πλασέ του Κορομά από κοντά, απέκρουσε ο Ίβουσιτς!
90+2′ Κίτρινη στον Καρλίτος.
90+7’ Σουτ του Κορομά, κοντράρει η μπάλα, κόρνερ.