Σε ένα γεμάτο ματς παρά τα προβλήματα που είχαν οι δύο ομάδες, ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός έδωσαν μεγάλη μάχη με τους πράσινους να επικρατούν 3-2 σετ.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Ερνάντες ο οποίος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν ασταμάτητος. Οι πράσινοι αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον Ιερεθουέλο με τον Κασαμπαλή να αναλαμβάνει το μοίρασμα του παιχνιδιού.

Στην αντίπερα όχθη ο ΠΑΟΚ έπαιξε χωρίς τον τραυματία Ρουσό, ο οποίος όπως όλα δείχνουν θα αντικατασταθεί. Ο Μενέλαος Κοκκινάκης αγωνίστηκε ως ακραίος και έκανε τρομερή δουλειά, ενώ καλό παιχνίδι επιθετικά έκαναν οι Ντεν Ντρις και Φαν Χάρντερεν.

Το ματς: Ο Παναθηναϊκός με τα σερβίς του Κασαμπαλή κατάφερε να χτίσει διαφορά η οποία έφτασε και τους τέσσερις πόντους, αλλά ο ΠΑΟΚ με τη σειρά του κατάφερε να μειώσει στον πόντο (11-12) με τα σερβίς του Μπλανκενάου.

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου με τον Ερνάντες να κάνει εξαιρετική δουλειά στην επίθεση κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά στο σκορ και έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ με άσο του Κόβαρ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 1-3, αλλά η συνέχεια ανήκε στον ΠΑΟΚ ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τα αρκετά λάθη των πράσινων και κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά δύο πόντων.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με μπλοκ του Ερνάντες στον Κοκκινάκη κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα με 16-16, αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε εκ νέου να ξεφύγει με δύο. Οι πράσινοι είχαν την ευκαιρία στο φινάλε του δεύτερου σετ να του δώσουν συνέχεια, όμως με μπλοκ του Ντεν Ντρις στον Πρωτοψάλτη έκλεισε το σετ για τον ΠΑΟΚ με 25-23 για το 1-1.

Το τρίτο σετ δεν είχα καμία σχέση με τα άλλα δύο. Ο Παναθηναϊκός μετά το 6-6 άρχισε να χτίζει διαφορά η οποία ολοένα και μεγάλωνε με τους πράσινους να φτάνουν εύκολα στο 2-1 σετ με 25-16.

Έχοντας εξαιρετικό ρυθμό ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τρεις πόντους (6-9), αλλά ο ΠΑΟΚ με επί μέρους 6-1 κατάφερε να ανατρέψει την εικόνα του σετ με 12-10.

Με όπλο το σερβίς και εκμεταλλευόμενο τα λάθη που έκαναν οι πράσινοι ο Δικέφαλος κατάφερε να φτάσει τη διαφορά ακόμα και στους τέσσερις πόντους (20-16).

Ο Παναθηναϊκός με τα σερβίς του Ερνάντες αρχικά κατάφερε να μειώσει στον πόντο με 20-19, ενώ αργότερα πέρασε μπροστά με πόντο του Πρωτοψάλτη και δύο διαδοχικούς πόντους του Κουβανού.

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν κανένα από τα δύο ματς μπολ που είχαν, με τον ΠΑΟΚ να εκμεταλλεύεται το τρίτο του και να κλείνει το σετ με 29-27 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-3

Τα σετ: 22-25, 25-23, 16-25, 29-27, 10-15

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023

• Πήγασος Πολίχνης – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 0-3 (22-25, 20-25, 20-25)
  • Α.Ο.Π. Κηφισιάς – Α.Ο. Καλαμάτα 80 0-3 (27-29, 24-26, 22-25)

Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023

• Α.Σ. Άθλος Ορεστιάδας – Α.Ο. Φοίνικας Σύρου 3-2 (25-22, 25-21, 18-25, 19-25, 15-10)

Δευτέρα 6 Νοεμβρίου 2023

• Π.Α.Ο.Κ. – Παναθηναϊκός Α.Ο. 2-3 (22-25, 25-23, 16-25, 29-27, 10-15)