Το γκολ του Τάνκοβιτς από το 40ο δευτερόλεπτο έμελλε να ήταν αρκετό για να χαρίσει μεγάλη νίκη στην Πάφος FC.
Η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο επικράτησε 1-0 της Ανόρθωσης στο ντέρμπι του «Στέλιος Κυριακίδης» και έπιασε την Ομόνοια στην 2η θέση.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα (59′ Ρους), Γκολντάρ, Μπρούνο (77′ Ταβάρες), Ζάιρο (88′ Νταβό), Μποτσκάι (77′ Νταλίνια), Ικόκο, Τάνκοβιτς, Ναμ, Ντράγκομιρ, Πέπε (59′ Βαλακάρι)
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Νταβό, Δημητρίου, Ρους, Αμπντουσαλάμοφ, Μιχαήλ, Βλακάρι, Τουμάσι, Νταλίνια, Ταβάρες, Πελάτζιο

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Γκαρσία, Κάργας, Τεχέρα, Καστέλ, Φερέιρα, Φερέρ, Γουαρίς (77′ Χρυσοστόμου), Ιωάννου (59′ Τιουνέ), Τσίκο
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Μαρμούκ, Κορέια, Τιουνέ, Παρούτης, Χαραλάμπους, Γκασάμα, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Τζούλιου, Χρυσοστόμου

ΓΚΟΛ: 1′ Τάνκοβιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κβίντα, Ίκόκο, Ίβουσιτς/Ουαγκέ, Τεχέρα
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 4.496 (3.672 φίλοι της Πάφος FC) (824 φίλοι της Ανόρθωσης)

Παρατηρητής: Δημητρίου Ανδρέας

1′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Πάφος FC στο 40ο δευτερόλεπτο. Ο Τάνκοβιτς άδειασε τον Κάργα, έκανε το σουτ, ολιγώρησε και ο Αρμπολέδα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Φέρει ευθύνη ο τερματοφύλακα της Ανόρθωσης καθώς του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια.

11′
Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Από κοντά ο Φερέρ έστειλε την πάλα στα χέρια του Ίβουσιτς.
16′ Απειλεί η Πάφος FC. Ο Ντράγκομιρ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Αρμπολέδα ήταν σε ετοιμότητα και μάζεψε την μπάλα.
25′ Καλό σουτ του Τεχέρα, σε ετοιμότητα ο Ίβουσιτς μάζεψε την μπάλα.
28′ Από κοντά ο Τάνκοβιτς δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
40′ Γύρισμα του Ικόκο, η μπάλα κόντραρε στον Γκαρσία αλλά ο Αρμπολέδα ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε την μπάλα.
45′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Τσίκο έκανε το πλασέ σε κενό τέρμα αλλά ο Ικόκο έτρεξε, πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα.

ΣΧΟΛΙΟ: Προτού καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό (40 δευτερόλεπτα) η Πάφος FC κατάφερε να ανοίξει το σκορ και αυτό ελευθέρωσε τα πόδια των παικτών του Καρσέδο. Η Ανόρθωση πανικοβλήθηκε για κάποια λεπτά μετά το γκολ αλλά αντέδρασε και είχε 2-3 καλές προϋποθέσεις για να ισοφαρίσει. Η Πάφος FC ανέκτησε τα ηνία, είχε ευκαιρίες για δεύτερο γκολ αλλά την μεγαλύτερη την βρήκε η Ανόρθωση με τον Τσίκο πριν ο ρεφ σφυρίξει το τέλος του α’ ημιχρόνου.
48′
Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Κεφαλιά του Ζάιρο από κοντά, η μπάλα έφυγε έξω.
53′ Σουτ του Μπρούνο με διπλή προσπάθεια μαζεύει την μπάλα ο Αρπολέδα.
70′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφος FC. Σουτ του Τάνκοβιτς από κοντά, η μπάλα πήγαινε προς τα δίχτυα αλλά παρενέβη ο Τεχέρα με το κεφάλι και έδιωξε σε κόρνερ.
76′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Γουαρίς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
88′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Η κεφαλιά του Καστέλ κατέληξε στα χέρια του Ίβουσιτς.