Η Αναντολού Εφές πήγε στη Salle Gaston Medecin με αρνητικό πρόσημο στην κατάταξη της EuroLeague (3/4), με αρκετή μουρμούρα και τσαλακωμένη ψυχολογία. Ε και; Έπαιξε σπουδαία σχεδόν στο σύνολο του σαρανταλέπτου και πανηγύρισε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Μονακό (89-82), για να υπενθυμίσει στην πιάτσα πως είναι «εδώ». Ο Ντάριους Τόμπσον με τον Ροντρίγκ Μπομπουά έκαναν την αρχή για τους νικητές, πριν πάρει την σκυτάλη ο Σέιν Λάρκιν και “μιλήσει” την κρίσιμη ώρα -έβαλε το μεγαλύτερο καλάθι του αγώνα, στο τέλος των 24” της επίθεσης, με 38” για το τέλος του αγώνα.

Ο αγώνας
Από πολύ νωρίς, ο ρυθμός του αγώνα ήταν ιδιαίτερα υψηλός, κάτι που δεν φάνηκε να προβληματίζει ούτε τους γηπεδούχους ούτε τους φιλοξενούμενους. Κι αν η Μονακό είχε ως όπλο το περιφερειακό σουτ (4/4 τρίποντα), η Αναντολύ Εφές έβρισκε λύσεις με μεγαλύτερη συνέπεια κοντά στο καλάθι (7/9), την ώρα που ο Ντάριους Τόμπσον και ο Ροντρίγκ Μπομπουά τη βοηθούσαν να πάρει ένα μικρό προβάδισμα.
Μόλις, δε, μπήκε κι ο Σέιν Λάρκιν στην επιθετική εξίσωση (13 πόντοι στο ημίχρονο), η ομάδα του Ερντέμ Τζαν κατάφερ ενα χτίσει το +8 τρεις φορές (34-42 στο 26′, 38-46 στο 27′ και 40-48 στο 28′). Ο Ντονάτας Μοτιεγιούνας ήταν όμως “εκεί” για να συνδράμει προκειμένου να συμμαζευτεί η διαφορά στην ανάπαυλα και να μην νιώσει ακόμη πιο σίγουρη η Αναντολού Εφές (44-48 στο 20′).
Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με την Αναντολού Εφές να διατηρεί το προβάδισμα, όσο η Μονακό έβλεπε τα ποσοστά στα τρίποντα να πέφτουν λεπτό με το λεπτό. Έτσι, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή στα ριμπάουντ και να πάρουν αυτοί το πάνω χέρι, επιτρέποντας παράλληλα -με αυτόν τον τρόπο- στον Σέιν Λάρκιν και την παρέα του να νιώσουν ακόμη πιο σίγουροι. Κάτι που φάνηκε στην τελική ευθεία του αγώνα.
Ο βραχύσωμος γκαρντ της ομάδας του Ερντέμ Τζαν κουβάλησε τους φιλοξενούμενους, έβαλε μεγάλα σουτ, δημιούργησε τις κατάλληλες περιστάσεις και αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος για το +7 (76-83) με τρία λεπτά για το τέλος. Η Μονακό αύξησε την πίεσή της, ο Μάικ Τζέιμς άρχισε τα… δικά του, αλλά αυτός που υπερίσχυσε στο φινάλε ήταν ο Σέιν Λάρκιν. Πώς; Έβαλε το μεγαλύτερο καλάθι του αγώνα, εκτός ισορροπίας, πάνω σε άμυνα, στο τέλος των 24” της επίθεσης, για το +5 της Αναντολού Εφές στα 38” για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.
Διαφορά που δεν αμφισβητήθηκε έκτοτε…

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-28, 44-48, 66-69, 82-89

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 5 (2/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λόιντ 19 (3/6 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ, Μπράουν 13 (8 ριμπάουντ), Ντιάλο 10 (1), Κορνελί 2, Γουόκερ 2, Μοτιεγιούνας 13 (1), Ουαταρά 3 (1), Χολ 3 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 12 (6/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 25 (6/8 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπομπουά 21 (6/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κλάιμπερν 4 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 λάθος). Τόμπσον 16 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πλάις 7 (1), Χόλατζ, Γιλμάζ, Γουίλις 8 (2), Ζίζιτς 6, Τζόουνς 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 19/41 δίποντα, 7/21 τρίποντ, 23/26 βολές, 37 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 14 επιθετικά), 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 22/34 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 6/7 βολές, 27 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 5 επιθετικά), 24 ασίστ, 7 κλεψίματα, 7 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μονακό αφήνει το Πριγκιπάτο για να ταξιδέψει στην Ισπανία προκειμένου να αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης στο WiZink Center (16/11, 21:45), ενώ η Αναντολού Εφές δίνει δεύτερο σερί εκτός έδρας παιχνίδι, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Αρμάνι Μιλάνο στο Mediolanum Forum (16/11, 21:30).