Ο Άγιαξ πήρε την πρώτη νίκη από τον Αύγουστο και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της Eredivisie χάρη στο 2-0 επί της Φόλενταμ στο ντεμπούτο του Τζον φαν Σιπ στον πάγκο του.
Το ντεμπούτο του Τζον φαν Σιπ στον πάγκο του Άγιαξ τον οδήγησε και στην πρώτη νίκη του από τον Αύγουστο, τόσο σε όλες τις διοργανώσεις όσο και στην Eredivisie. Το 2-0 επί της Φόλενταμ για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 3ης αγωνιστικής τον ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.
Ο αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League ήταν εμφανώς ανώτερος, δημιούργησε πολλές φάσεις, όμως είχε πρόβλημα στο τελείωμά τους. Το αποτέλεσμα ήταν να σπαταλήσει πολλές ευκαιρίες μέχρι το 57ο λεπτό, όταν ήρθε η λύτρωση.
Ο Στίβεν Μπέρχβαϊν με προσπάθεια μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ και συνάμα τον δρόμο για τη νίκη. Ο Τσούμπα Άκπομ που πέρασε αλλαγή στο 79′ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 δέκα λεπτά αργότερα.