Άνετες προκρίσεις για Εσπανιόλ, Λεβάντε Εϊμπάρ. Νίκη και για Αλμερία.
Καθάρισε μέσα σε ένα τρίλεπτο η Εσπανιόλ η οποία προκρίθηκε μετά το2-0 στην έδρα της Μεσανχέρο.
Η Εσπανιόλ άνοιξε το σκορ με τον Σάλβι στο 35’ και τρία λεπτά μετά ο ίδιος έκανε το 0-2.
Άνετη πρόκριση για τη Λεβάντε που επικράτησε με 3-0 της Βαρέα εκτός έδρας.
Η Λεβάντε άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό με τον Άλβαρεθ και ο Ιμπάνιεθ έκανε το 0-2 στο 61’. Ο Ντάνι Γκόμεθ διαμόρφωσε το τελικό 0-3 στο 79ο λεπτό.
Διπλό πρόκρισης για την Εϊμπάρ που επιβλήθηκε με 4-0 στην έδρα της Λόρκα.
Ο Τρόντσο άνοιξε το σκορ στο 69’ και ο Ντε Λα Φουέντε έκανε το 0-2. Το 0-3 διαμόρφωσε ο Ακέτσε στο 83’ και ο ίδιος έκανε το 0-4 με πέναλτι στο 90+3’.
Η Λας Παλμας πέρασε με 3-0 από την έδρα της Μανακόρ και «τσέκαρε» το εισιστήριο.
Ο Αραούχο άνοιξε το σκορ στο 68ο λεπτό και στο 76’ ο Μολέιρο έκανε το 0-2 ενώ στο 86’ ο Φερέρ διαμόρφωσε το 0-3.
Εύκολα στην επόμενη φάση η Αλμερία που νίκησε με 2-0 στην έδρα της Ταλαβέρα Ρέινα.
Η Αλμερία άνοιξε το σκορ με τον Ραμαζάνι στο 14’ και στο 45’ ο Μιλοβάνοβιτς έκανε το 0-2. Στο 90+2’ αποβλήθηκε ο Μοντές της Αλμερία.