Χωρίς να εντυπωσιάσει, αλλά έχοντας ουσία, η Μπαρτσελόνα πέρασε από την έδρα της ουραγού Αλμερία, επικρατώντας 2-0, για την 36η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «μπλαουγκράνα» ήταν ο Φερμίν, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματά τους.

Ο 21χρονος μέσος άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό, ενώ διπλασίασε τα τέρματά του στο 67’. Μάλιστα και ο Γιαμάλ έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι, σε προσπάθειά του, στο 28’.

Από την άλλη, οι γηπεδούχοι είχαν μία μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά το σουτ του Εμπάρμπαβρήκε το αριστερό δοκάρι, στο 42’.

Δεύτερη σερί νίκη για την Μπαρτσελόνα, η οποία ανέβηκε στους 79 βαθμούς και στο +4 από την τρίτη Τζιρόνα.

Στον αντίποδα, η ομάδα του άλλοτε προπονητή του ΟΦΗ, Πέπε Μελ, παρέμεινε μόνη στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 17β.