Με νίκη για το ΑΠΟΕΛ, ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική για την 1η φάση του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Basket League, καθώς οι γαλαζοκίτρινοι κέρδισαν την ΕΘΑ και έτσι, έφθασαν στις τέσσερεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Το ΑΠΟΕΛ έφθασε στη νίκη κερδίζοντας την αναμέτρηση με 77-66, έχοντας για κορυφαίο τον Grace (11 πόντοι, 1/2 βολές, 2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

Ενδιαφέρουσα η διακύμανση στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, καθώς το δυνατό ξεκίνημα για το ΑΠΟΕΛ, του απέφερε προβάδισμα με 7-0. Όμως η απάντηση της ΕΘΑ, ήταν ένα σερί 10-1, που την έφερε μπροστά με 10-8 και από το σημείο εκείνο, ως και την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, οι δυο ομάδες, σχεδόν συμβάδιζαν στο σκορ και στο 10`, η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 18-16.

Στη 2η περίοδο η εικόνα ήταν διαφορετική. Το ΑΠΟΕΛ, επιβάλλοντας έναν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, ήταν αρκετά εύστοχο, προβληματίζοντας την άμυνα της ΕΘΑ. Παρότι η ομάδα της Έγκωμης είχε προηγηθεί με 22-19 στις αρχές, στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ πέρασε μπροστά και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ανέβασε τη διαφορά στο +12 (42-30), για να προηγηθεί στο τέλος του ημιχρόνου με 44-33.

Σε αργούς ρυθμούς κυμάνθηκε το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης, κάτι όμως που πιο πολύ, βοηθούσε τους γηπεδούχους, οι οποίοι κρατούσαν μιαν σταθερή διαφορά πάνω από το +10, διαφορά όμως, της οποίας την τιμή, είχαν ανεβάσει στο +17 (53-36), λίγο πριν το 25`.

Ωστόσο με 10-2 σερί, η ΕΘΑ αντέδρασε και μείωσε σε 55-46, για να αποκτήσει εκ νέου ενδιαφέρον το παιχνίδι, πόσο μάλλον όταν στο τέλος της 3ης περιόδου, η ομάδα της Έγκωμης, έριξε τη διαφορά στο -5, όταν το σκορ πήγε στο 61-56.

Από μόλις ένα καλάθι σημείωσαν οι δυο ομάδες στα 3 πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, ενδεικτικό της αγωνίας που είχε πλέον δημιουργηθεί.

Λίγο πριν το 36` η διαφορά μειώθηκε στους 4 πόντους (67-63), σκορ που παρέμεινε χωρίς μεταβολή για τα επόμενα δυο περίπου λεπτά. Όμως λίγο πριν το 38`, η διαφορά ανέβηκε στο +7 (70-63) για το ΑΠΟΕΛ, που ήταν πλέον κοντά στη νίκη, την οποία πήρε τελικά με σκορ 77-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 44-33, 61-56, 77-66.

ΑΠΟΕΛ (Γιάννης Δάμαλης): Jacobs 19 (2), Γεωργακούδης 2, Σολομού 7, Grace 11 (2), Mckinnis 8, Blackmon 12, Γιανναράς 9 (3), Κοιλαράς, Παπαμιχαήλ 9 (3), Πυρίλλης.

ΕΘΑ (Κυριάκος Γιαγκουλής): Χ`Κώστας 2, Hightower 2, Νεοφύτου 4, Reed 26 (7), Stevenson 9, Clemons 15, Φαρίσογλου 5 (1), Κωνσταντίνου, Κυριακίδης 3 (1).