Το…τρένο που ονομάζεται Άρης πέρασε και από το «Αντώνης Παπαδόπουλος»! Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε της Ανόρθωσης με 3-2, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη και ταυτόχρονα τερμάτισε το αήττητο της «κυρίας»!
Μέσα σε τέσσερα λεπτά ο Άρης προηγήθηκε με 2-0 στο ξεκίνημα του αγώνα, με γκολ του Γκομίς στο 8’ και του Μαγιαμπέλα στο 12. Η Ανόρθωση αντέδρασε και ισοφάρισε με τους Τσίκο (41’) και Τζουλίου (64’), αλλά ο Άρης πήρε εκ νέου το προβάδισμα με αυτογκόλ του Φερέρ στο 67’ και το διατήρησε μέχρι τέλους!

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχαήλ, Κάργας, Φερέρ, Ουαγκέ, Γκαρσία (90′ Μουσοντά), Τεχέρα, Χαραλάμπους (46′ Τζουλίου), Ιωάννου, Τσίκο (79′ Παρούτης), Φερέιρα (90′ Κορέια), Καστέλ (27′ Γκασαμά).
Στον πάγκο: Κεραυνός, Πισιήας, Μαρμούκ, Κορέια, Τιουνέ, Παρούτης, Γκασαμά, Αντωνίου, Κορρέα, Τζουλίου, Μουσοντά.
ΑΡΗΣ: Βανά, Γιαγκό, Μουσούντα (52′ Μπρόρσον), Ουρόσεβιτς, Μποάκι, Σόκε, Στρούσκι (62′ Νίκολιτς), Μαγιμπέλα, Μπένγκτσον (46′ Μοντνόρ), Μπαμπίκα (74′ Στεπίνσκι), Γκομίς (46′ Κοκόριν).
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μπράουν, Κοκόριν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Σανέ, Νίκολιτς, Μπρόρσον, Μοντνόρ, Σουμάνσκι.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσίκο, Τεχέρα (3η), Κάργας / Μπαγιαμπέλα (3η), Γκομίς (3η), Μουσούντα, Στρούσκι Μπρόρσον, Σόκε
ΣΚΟΡΕΡ: 41′ Τσίκο, 64′ Τζουλίου / 8′ Γκομίς, 12′ Μαγιαμπέλα, 67′ Φερέρ (αυτογκόλ)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8’ 0-1: Στην πρώτη φάση του αγώνα, ο Γκομίς με πλασέ εντός περιοχής στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
11’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Σέντρα του Φερέιρα, ο Καστέλ με σουτ στην κίνηση εντός περιοχής έστειλε την μπάλα έξω!
12’ 0-2: Ο Μαγιαμπέλα βγήκε μόνος απέναντι από τον Μιχαήλ και με πλασέ διπλασίασε τα γκολ του Άρη!
17’ Κίτρινη σε Τσίκο και Γκομίς μετά τη λογομαχία που είχαν.
27’ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Αποχωρεί ο Καστέλ λόγω τραυματισμού, στη θέση του ο Γκασαμά.
41’ 1-2: Μειώνει η Ανόρθωση με κοντινό πλασέ του Τσίκο στην περιοχή! Πάσα…πάρα βάλε από τον Χαραλάμπους που έκανε πολύ ωραία ενέργεια.
44’ Κίτρινη στον Τεχέρα. Συμπληρώνει τρεις και θα χάσει έναν από τα επόμενα δύο ματς με Δόξα ή ΑΕΖ.
45+2’ Κίτρινη στον Μαγιαμπέλα. Συμπληρώνει τρεις και θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα παιχνίδια του Άρη με Εθνικό ή Οθέλλο.
45+3’ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μαγιαμπέλα πλάσαρε από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι!
45+6’ Κίτρινη στον Κάργα.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 4-4 (1-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-2
ΚΑΤΟΧΗ: 67-33%

46’ Αλλαγές για τον Άρη. Μοντνόρ και Κoκόριν αντί Μπένγκτσον και Γκομίς.
46’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο νεαρός Τζουλίου στη θέση του Χαραλάμπους.
51’ Κίτρινη στον Μουσούντα.
52’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Μπρόρσον αντί του Μουσούντα.
54’ Κίτρινη στον Στρούσκι.
56’ Μεγάλη φάση για τον Άρη. Καρφωτή κεφαλιά του Κοκόριν, μόλις έξω!
60’ Κίτρινη στον Μπρόρσον.
62’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Νίκολιτς αντί του Στρούσκι.
64’ 2-2: Ο Τζουλίου με πλασέ στην περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα,το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ, αλλά η απόφαση αλλάζει μετά από εξέταση του VAR!
67: 2-3: Ο Κοκόριν κάνει το γύρισμα στην περιοχή, η μπάλα χτυπάει στον Φερέρ και καταλήγει στα δίχτυα της Ανόρθωσης!
74’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Στεπίνσκι στη θέση του Μπαμπίκα.
77’ Κίτρινη στον Σόκε.
79’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Παρούτης αντί του Τσίκο.
83’ Καλό σουτ του Στεπίνσκι, έδιωξε σε πλάγιο ο Μιχαήλ.
90’ Αλλαγές για την Ανόρθωση. Κορέια και Μουσοντά αντί Φερέιρα και Γκαρσία.
90+10’ Σουτ του Κάργα στην περιοχή, έξω.