Ξανά στην κορυφή με 5άρα!
Αυτό που έπρεπε να κάνει το έκανε ο Απόλλωνας.
Οι «γαλάζιοι» επικράτησαν 5-0της ΑΕΖ στο «Αμμόχωστος», πανηγύρισαν την τέταρτη σερί νίκη και επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας.
Ένα γκολ στο ξεκίνημα του α’ ημιχρόνου με τον Βαλμπουενά (γκολάρα στο 2ο λεπτό) και ένα στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου τα 30 δευτερόλεπτα με τον Μάρκες έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Μιλόγεβιτς να καθαρίσει το παιχνίδι και να επιστρέψει εκεί που βρισκόταν πριν αρχίσει η 8ης αγωνιστική.
Στην συνέχεια την σκυτάλη πήρε ο Πέρετζ ο οποίος με άλλα δύο γκολ (το ένα με πέναλτι) για να μπει το κερασάκι στην τούρτα με το αυτογκόλ του Ρουιθ.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Παστελλής, Ε.Αντωνίου, Φοστάβε (46′ Γιουσούφ), Σλόγκαρ, Ντελμίρο, Ρόχα Σάντος (61′ Σαρφο), Κάστρο, Ρέινολντς (70′ Χρίστου), Φράγκος (46′ Ρουίθ), Χατζηβασίλης (46′ Σιφνέος)
Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Κ.Αντωνίου, Σαρφό, Χριστοφή,Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Ρουίθ, Σιφνέος, Χρίστου, Ιωσηφίδης, Γιουσούφ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Πεϊμπέρνς, Εκπολό, Νταρίκουα, Μαλεκκίδης, Κολ (13′ Σπόλιαριτς), Χάμπος, Βαλμπουενά (73′ Τέκιε), Αμπντουραχίμι (68′ Πέρετζ), Κοστάκε (68′ Βάργκα), Μάρκες
Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Σέλβικ, Άδωνη, Τέκιε, Πέρετζ, Χουσαίν, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Φιλιώτης, Ρόμπισνον, Βάργκα

ΓΚΟΛ: 2′ Βαλμπουενά, 46′ Μάρκες, 76′ Πέρετζ (π.), 90+4′ Πέρετζ, 90+5′ Ρουίθ (αυτ.)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κάστρο/Νταρίκουα (3), Χάμπος
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 1.700

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΑΡΤΩΝ
ΑΕΖ: Αντωνίου, Ρέινολντς (2)
ΑΠΟΛΛΩΝ: Νταρίκουα, Τέκιε, Αμπντουραχίμι (2)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
2′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας. Ο Βαλμπουενά με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

5′ Απειλεί ο Απόλλωνας. Γύρισμα του Κοστάκε, ο Απντουραχίμι δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
13′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Βγήκε εκτός ο τραυματίας Κολ και στην θέση του πέρασε ο Ντανίλο Σπόλιαριτς.

23′ Φάουλ του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Μαλεκκίδη πάνω από τα δοκάρια.
25′ Απειλεί η ΑΕΖ. Κεφαλιά του Ντελμίρο από κοντά έξω.
30′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σέντρα του Κοστάκε από δεξιά, ο Μάρκες ελευθερώθηκε, έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστά έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπέρκερ.
43′ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Χάμπος μόνος απέναντι στον Μπέκερ έστειλε την μπάλα έξω.
45+1′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μάρκες έφερε την μπάλα στο δεξί, έκανε το πλασέ αλλά απέκρουσε ο Μπέκερ.

46′
Τριπλή αλλαγή από την ΑΕΖ. Μέσα Γιουσούφ, Σιφνέος και Ρουίθ, έξω Χατζηβασίλης, Φράγκος και Φοστάβε.
46′ ΓΚΟΛ. 0-2. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ ο Απόλλωνας. Ο Αμπντουραχίμι έβγαλε την ασίστ στον Μάρκε ο οποίος με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

59′ Απειλεί ο Απόλλωνας. Κεφαλιά του Νταρίκουα, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπέκερ.
56′ Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Μάρκες από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.
67′ Πλασέ του Αμπντουραχίμι, στα χέρια του Μπέκερ.
74′ Κερδίζει πέναλτι ο Απόλλωνας σε ανατροπή του Μαλεκκίδη από τον Χρίστου.
76′ ΓΚΟΛ. 0-3. O Απόλλωνας πετυχαίνει και άλλο γκολ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέρετζ.

82′ Σουτ του Σλόγκαρ από καλή θέση μέσα στην περιοχή, απέκρουσε ο Λέουβενμπεργκ.
90+4′ ΓΚΟΛ. 0-4. Με ωραίο δυνατό σουτ ο Πέρετζ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
90+5′ ΓΚΟΛ. 0-5. Πετυχαίνει κι’ άλλο γκολ ο Απόλλωνας με αυτογκόλ του Ρουίθ.