Η Ανόρθωση μετά την ήττα στο ντέρμπι από τον Άρη, επέστρεψε με σχετική ευκολία στις νίκες, καθώς επικράτησε με 2-0 της Δόξας στην Περιστερώνα, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.
Με το πόδι στο…γκάζι μπήκαν οι φιλοξενούμενοι και μέσα σε εννέα λεπτά πέτυχαν δύο γκολ. Πρώτα ο Τσίκο με πλασέ έκανε το 1-0 στο 10’, αλλά το τέρμα του ορθά μέτρησε λίγο αργότερα με τη χρήση του VAR, αφού αρχικά είχε ακυρωθεί ως οφσάιντ.
Στο 19’ ο Ανγκολέζος από εκτελεστής έγινε δημιουργός και έδωσε στον Γκασάμα που πέτυχε το τελικό 2-0 και άνοιξε λογαριασμό με την «Κυρία».
Κάπως έτσι, η Ανόρθωση ανέβηκε στους 17 βαθμούς «πιάνοντας» ΑΠΟΕΛ και Άρη στη βαθμολογία, ενώ ο…κατήφορος για τη Δόξα δεν έχει τέλος. Είναι στην τελευταία θέση χωρίς βαθμό.

Δόξα (Μούζουρος): Σισκόφσκι, Τραϊτσέφσκι, Κλεόφιλο (75′ Σαντίκ), Σκόγκλουντ, Γιαμπερέ, Βελκόφσκι, Αλτσέους (75′ Αντγουί), Αντωνιάδης, Στυλιανού (83′ Μουχάμεντ), Ασάντε, Ντζεντζέ (46′ Ναμπί)
Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου, Φοφανά, Τρούγιτς, Β. Κυριάκου, Χ. Κυριάκου

Ανόρθωση (Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ (90+2′ Αντωνίου), Κάργας, Φερέρ, Γκαρσία, Τεχέρα, Τιουνέ (81′ Τιουνέ), Παρούτης, Φερέιρα (69′ Μουσοντά), Τσίκο (69′ Τζούλιου), Γκασάμα (90+2′ Κορέια)
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Μαρμούκ, Χαραλάμπους, Γουαρίς, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα

Στο όριο καρτών: Πούριτς, Στυλιανού, Φοφανά, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Κλεόφιλο, Αντγουί (2)/ Κάργας, Τσίκο (2)

LIVE H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
10′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Τσίκο έστειλε την μπάλα στα δίκτυα ωστόσο ακυρώθηκε το γκολ του ως οφσάιντ, όμως μετά από παρέμβαση του VAR, το τέρμα του μέτρησε ορθά.

19′ ΓΚΟΛ 0-2. Πανέμορφη συνεργασία των παικτών της Ανόρθωσης, ο Τσίκο έδωσε στον Γκασάμα ο οποίος με δύσκολο σουτ πέτυχε το πρώτο του γκολ με την ομάδα της Αμμοχώστου.

25′ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση με Παρούτη και Τσίκο να μην μπορούν από ευνοϊκή θέση να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα.
29′ Σουτ του Κλεόφιλο, μπλοκάρει ο Αρμπολέδα.
37′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντζεντζέ, η μπάλα έξω.
41′ Ο Ουαγκέ βρήκε τον Φερέιρα που έκανε το πλασέ, όμως ο Σισκόφσκι δήλωσε ξανά «παρών».
44′ Κίτρινη στον Ντζεντζέ.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+2′ Μοναδική φάση για τη Δόξα. Ο Αλτσέους έκανε τη σέντρα ο Τραϊτσέφσκι έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.

ΣΧΟΛΙΟ: Κυριαρχεί η Ανόρθωση η οποία σκόραρε δύο γκολ ενώ θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα τέρματα. Έχει τα ηνία του ματς και δεν κινδύνεψε από τη Δόξα παρά μόνο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Η «Κυρία» ελέγχει απόλυτα την αναμέτρηση.

Ναμπί στη θέση του Ντζεντζέ.
46′ Ο Σισκόφσκι πέφτει και μπλοκάρει το πλασέ του Γκασάμα.
50′ Κίτρινη στον Τραϊτσέφσκι.
55′ Kίτρινη στον Αλτσέους.
56′ Ο Σισκόφσκι λέει νέο «όχι» αυτή τη φορά στον Κάργα.
60′ Δοκάρι για τη Δόξα σε σουτ του Ναμπί.
69′ Τζούλιου και Μουσοντά αντί Τσίκο και Φερέιρα.
75′ Σαντίκ και Αντγουί μέσα, Κλεόφιλο και Αλτσέους έξω.
76′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βελκόφσκι, άουτ.
81′ Ιωάννου στη θέση του Τιουνέ.
83′ Μουχάμεντ αντί Στυλιανού.
90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+2′ Κορέια και Αντωνίου παίρνουν τις θέσεις των Γκασάμα και Ουαγκέ.