Οι «Κέλτες» κατάφεραν να φύγουν με τρίποντο από το πρώτο ντέρμπι της σεζόν, καθώς νίκησαν τη Ρέιντζερς στο «Ibrox» με σκορ 1-0, πηγαίνοντας ως πρωτοπόροι του πρωταθλήματος στην πρώτη διακοπή, 4 βαθμούς μπροστά από τη μεγάλη τους αντίπαλο!
Οι γηπεδούχοι μπορούν σίγουρα να αισθάνονται… αδικημένοι, βάσει της εικόνας του αγώνα. Στο 1ο λεπτό του αγώνα, σκόραραν γκολ που ακυρώθηκε μέσω VAR. Στο 28′, ο Κεμάρ Ρουφ βρήκε και αυτός δίχτυα, με το γκολ και πάλι να μη μετρά μετά από έλεγχο. Τελικά, ωστόσο, αυτοί που βρήκαν προβάδιασμα ήταν οι φιλοξενούμενοι, με φοβερή αντεπίθεση και απίθανο πλασέ του Κιόγκο Φουρουχάσι στο 45+2′.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρέιντζερς πίεσε πολύ, χάνοντας και μία τεράστια ευκαιρία με τον Ντέσερς. Ωστόσο, δεν κατόρθωσαν ποτέ να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, με αποτέλεσμα να υποστούν τη δεύτερή τους ήττα σε 4 αγωνιστικές, μετά από αυτή με την Κλιμάρνοκ!