Ένα σπάνιο ποδοσφαιρικό θέαμα, είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν όσοι είδαν το παιχνίδι ανάμεσα στην ΑΕΚ και στον Εθνικό, παιχνίδι που έγινε στην Πρασινοκίτρινη έδρα και που τελείωσε με το εντυπωσιακό… 5-5!

Πρόκειται βέβαια, για ένα σπανιότατο σκορ και μια απόδειξη επί τούτου, είναι το από πότε, είχε να εμφανιστεί το συγκεκριμένο σκορ, σε επίπεδο Α’ κατηγορίας…

Η τελευταία φορά λοιπόν, που ένα παιχνίδι τελείωσε με… 5-5, ήταν ο αγώνας για το Σούπερ-καπ, της αγωνιστικής περιόδου 1985-1986, ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και στον Απόλλωνα, παιχνίδι που είχε γίνει στο Μακάρειο.

Το παιχνίδι εκείνο, είχε διεξαχθεί στις 24 Σεπτεμβρίου του 1986, δηλαδή ως την αποψινή βραδιά, πέρασαν… 13487 βράδια!

Βέβαια, εκείνο το παιχνίδι δεν ήταν για το καθαυτό Πρωτάθλημα, αλλά δεν παύει να είναι επίσημο παιχνίδι 1ης κατηγορίας και ενώ μετά το 5-5, είχε οδηγηθεί στην παράταση, όπου ο ΑΠΟΕΛ, είχε επικρατήσει με 6-5!

Μάλιστα στο ημίχρονο, ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 4-0, ο Απόλλωνας έφθασε σε μιαν ανατροπή που γίνεται… μια στις χίλιες, όταν προσπέρασε με 5-4, οι Γαλαζοκίτρινοι ισοφάρισαν λίγο πριν το 90` και πήραν τη νίκη στην παράταση με 6-5!